Betygskartan
Meny

Betyg och meritvärde i Lomma 2025/26

Lomma har 10 skolenheter (alla skolformer, varav 7 grund- eller gymnasieskolor) — 1 friskola och 9 kommunala. Kommunsnittet är 272,5 poäng, jämfört med rikssnittet på 229,7 poäng.

10 Skolenheter
272,5 Snitt meritvärde
80,1 % Behöriga lärare (snitt)

Skolsituationen i Lomma

I Lomma finns 10 skolenheter i Betygskartans data — 9 kommunala och 1 fristående. Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 272,5 poäng, vilket är 42,8 poäng över rikssnittet på 229,7 poäng. Kommunsnitt och rikssnitt avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26). Bland 33 rankade kommuner i Skåne län placerar sig Lomma på plats 1. Andelen behöriga lärare är i genomsnitt 80,1 procent. Kommunen lägger 126 916 kronor per elev och år (kalenderåret 2025). Antalet elever per lärartjänst är 13,2 (2025). Montessori Bjerred har högst meritvärde bland kommunens grundskolor med 291,6 poäng. Meritvärdet påverkas starkt av elevernas bakgrund. Skolverkets SALSA-modell visar hur en skola presterar i förhållande till sina förutsättningar, så råa kommunsnitt bör tolkas med försiktighet.

Letar du efter dina egna betyg?

Betygskartan visar statistik och jämförelser — inte enskilda personers betyg. Vill du beställa en betygskopia från en skola i Lomma kontaktar du skolans expedition eller kommunens utbildningsförvaltning direkt. Många kommuner hanterar betygsutdrag digitalt via plattformar som Dexter eller IST, annars via en e-tjänst på kommunens webbplats.

Resurser och förutsättningar

Kommunala nyckeltal från Kolada — officiell statistikdatabas för kommuner och regioner.

13,2 Elever per lärare (2025)
126 916 kr Kostnad per elev/år (2025)
271,5 vs 291,6 Meritvärde kommunal vs friskola (läsår 2025/26)

Toppskolor i Lomma

Grundskolor rankade efter meritvärde åk 9, läsåret 2025/26.

  1. 1 Montessori Bjerred 291,6 p
  2. 2 Pilängskolan 279,0 p
  3. 3 Rutsborgskolan 271,8 p
  4. 4 Bjärehovskolan 271,5 p
  5. 5 Karstorpskolan 255,8 p

Position i Skåne län

Rangordning efter snittmeritvärde bland kommuner i Skåne län.

1 av 33

Lomma placerar sig högst i Skåne län med ett snittmeritvärde på 272,5 poäng.

Alla skolor i Lomma

Sök skolnamn
Postort
Skoltyp
Huvudman

Visar 10 av 10 skolenheter

— innebär att skolenheten saknar meritvärde för åk 9 läsåret 2025/26. Antingen redovisas inget meritvärde för enheten (till exempel gymnasium, komvux, anpassad skola eller F–6), eller så är värdet inte publicerat eftersom eleverna är för få. Rangnummer visas bara för enheter med meritvärde.

Laddar ner synliga skolor
1

Montessori Bjerred

Grundskola Friskola

Lomma

291,6
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.
+61,9 vs rikssnitt
↑11,2 sedan 2019/20
2

Pilängskolan

Grundskola Kommunal

Lomma

279,0
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.
+49,3 vs rikssnitt
↑4,6 sedan 2019/20
3

Rutsborgskolan

Grundskola Kommunal

Lomma

271,8
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.
+42,1 vs rikssnitt
↑3,1 sedan 2019/20
4

Bjärehovskolan

Grundskola Kommunal

Lomma

271,5
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.
+41,8 vs rikssnitt
↑10,9 sedan 2019/20
5

Karstorpskolan

Grundskola Kommunal

Lomma

255,8
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.
+26,1 vs rikssnitt
↓2,3 sedan 2019/20

Alfredshällskolan

Grundskola Kommunal

Lomma

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Fladängskolan

Grundskola Kommunal

Lomma

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet

Kommunal

Lomma

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Linneaskolan

Anpassad grundskola Kommunal

Lomma

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Vuxenutbildning Lomma

Vuxenutbildning Kommunal

Lomma

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.