Skolor per kommun
Välj en kommun för att se alla skolor och statistik.
| Plats | Kommun | Skolenheter | Meritvärde åk 9, läsåret 2025/26 (alla elever) | Lärarbehörighet |
|---|---|---|---|---|
| #1 | Lidingö | 26 | 280,3 | 75,0 % |
| #2 | Danderyd | 26 | 275,0 | 79,1 % |
| #3 | Lomma | 10 | 272,5 | 80,1 % |
| #4 | Nacka | 60 | 262,7 | 76,6 % |
| #5 | Täby | 50 | 262,3 | 74,0 % |
| #6 | Vaxholm | 5 | 260,8 | 77,0 % |
| #7 | Stockholm | 377 | 256,6 | 76,9 % |
| #8 | Sundbyberg | 19 | 256,4 | 72,9 % |
| #9 | Sollentuna | 53 | 255,5 | 72,0 % |
| #10 | Lund | 81 | 254,5 | 77,1 % |
| #11 | Vellinge | 18 | 253,0 | 75,9 % |
| #12 | Vallentuna | 18 | 247,4 | 68,8 % |
| #13 | Härryda | 42 | 245,9 | 75,4 % |
| #14 | Uppsala | 126 | 245,5 | 78,2 % |
| #15 | Värmdö | 28 | 245,0 | 80,4 % |
| #16 | Solna | 42 | 244,9 | 72,2 % |
| #17 | Huddinge | 50 | 243,6 | 73,0 % |
| #18 | Höganäs | 14 | 242,4 | 74,7 % |
| #18 | Tyresö | 24 | 242,4 | 72,3 % |
| #20 | Storfors | 6 | 241,1 | 71,1 % |
| #21 | Partille | 24 | 241,0 | 75,8 % |
| #22 | Staffanstorp | 15 | 240,7 | 76,4 % |
| #23 | Ekerö | 18 | 239,8 | 74,2 % |
| #24 | Kungsbacka | 82 | 239,5 | 77,6 % |
| #25 | Södertälje | 53 | 238,9 | 73,1 % |
| #26 | Kävlinge | 19 | 238,7 | 81,9 % |
| #27 | Upplands Väsby | 25 | 238,5 | 69,1 % |
| #28 | Nykvarn | 5 | 238,0 | 78,6 % |
| #29 | Knivsta | 14 | 236,9 | 76,5 % |
| #30 | Mölndal | 37 | 236,6 | 82,5 % |
| #31 | Öckerö | 14 | 236,4 | 80,6 % |
| #32 | Strängnäs | 23 | 236,0 | 71,4 % |
| #33 | Leksand | 14 | 235,9 | 73,2 % |
| #34 | Malmö | 190 | 235,5 | 69,6 % |
| #35 | Ystad | 26 | 235,4 | 79,0 % |
| #36 | Höör | 14 | 234,6 | 69,7 % |
| #37 | Österåker | 22 | 233,8 | 69,9 % |
| #38 | Botkyrka | 44 | 233,7 | 69,2 % |
| #39 | Salem | 10 | 233,5 | 77,8 % |
| #40 | Mörbylånga | 11 | 233,3 | 81,1 % |
| #41 | Kalmar | 39 | 233,2 | 85,5 % |
| #42 | Håbo | 13 | 233,1 | 70,8 % |
| #43 | Gnesta | 7 | 233,0 | 64,7 % |
| #44 | Landskrona | 26 | 232,9 | 63,2 % |
| #45 | Ale | 24 | 232,8 | 76,2 % |
| #45 | Linköping | 133 | 232,8 | 80,3 % |
| #47 | Uppvidinge | 13 | 232,4 | 59,2 % |
| #48 | Dorotea | 3 | 232,3 | 63,7 % |
| #49 | Umeå | 91 | 231,8 | 80,8 % |
| #50 | Järfälla | 32 | 231,5 | 73,0 % |
| #51 | Göteborg | 309 | 231,2 | 74,1 % |
| #52 | Orust | 15 | 230,8 | 79,1 % |
| #52 | Trollhättan | 51 | 230,8 | 74,1 % |
| #52 | Upplands-Bro | 19 | 230,8 | 70,2 % |
| #55 | Skinnskatteberg | 1 | 230,7 | 55,1 % |
| #56 | Trosa | 9 | 230,4 | 77,0 % |
| #57 | Hammarö | 12 | 230,1 | 83,6 % |
| #58 | Nynäshamn | 13 | 230,0 | 69,1 % |
| #59 | Arjeplog | 4 | 229,9 | 54,6 % |
| #60 | Helsingborg | 102 | 229,4 | 73,2 % |
| #61 | Kungälv | 32 | 229,3 | 74,4 % |
| #61 | Östersund | 48 | 229,3 | 63,4 % |
| #63 | Svedala | 13 | 229,0 | 83,6 % |
| #64 | Jokkmokk | 9 | 228,9 | 56,3 % |
| #65 | Malung-Sälen | 9 | 228,5 | 58,0 % |
| #65 | Ydre | 4 | 228,5 | 66,2 % |
| #67 | Båstad | 12 | 228,4 | 82,5 % |
| #68 | Hjo | 14 | 228,2 | 75,1 % |
| #69 | Halmstad | 73 | 227,4 | 77,4 % |
| #70 | Lerum | 46 | 227,3 | 76,9 % |
| #71 | Habo | 8 | 227,2 | 83,4 % |
| #72 | Åre | 14 | 227,1 | 72,0 % |
| #73 | Västerås | 103 | 226,7 | 65,8 % |
| #73 | Växjö | 81 | 226,7 | 76,5 % |
| #75 | Karlstad | 77 | 226,4 | 79,1 % |
| #76 | Stenungsund | 24 | 226,2 | 81,8 % |
| #77 | Härjedalen | 11 | 226,1 | 59,2 % |
| #77 | Karlsborg | 5 | 226,1 | 82,1 % |
| #79 | Norrköping | 114 | 225,7 | 72,1 % |
| #79 | Ängelholm | 39 | 225,7 | 79,3 % |
| #81 | Lessebo | 12 | 225,6 | 69,2 % |
| #82 | Sotenäs | 10 | 225,5 | 67,3 % |
| #82 | Varberg | 36 | 225,5 | 73,2 % |
| #84 | Torsås | 8 | 225,2 | 80,6 % |
| #85 | Eskilstuna | 58 | 225,1 | 66,9 % |
| #86 | Vadstena | 4 | 224,5 | 94,3 % |
| #86 | Örebro | 147 | 224,5 | 69,4 % |
| #88 | Tjörn | 13 | 224,3 | 75,1 % |
| #89 | Storuman | 10 | 224,1 | 67,1 % |
| #90 | Emmaboda | 11 | 223,8 | 78,5 % |
| #90 | Trelleborg | 25 | 223,8 | 71,7 % |
| #92 | Sorsele | 5 | 223,5 | 48,8 % |
| #93 | Rättvik | 12 | 223,3 | 72,5 % |
| #93 | Ödeshög | 3 | 223,3 | 62,1 % |
| #95 | Haninge | 42 | 223,2 | 63,7 % |
| #96 | Skövde | 48 | 223,1 | 70,8 % |
| #97 | Berg | 12 | 223,0 | 62,1 % |
| #97 | Kiruna | 27 | 223,0 | 53,6 % |
| #99 | Bollnäs | 26 | 222,2 | 66,5 % |
| #100 | Borgholm | 7 | 222,0 | 78,1 % |
| #100 | Eslöv | 23 | 222,0 | 80,1 % |
| #102 | Hässleholm | 38 | 221,9 | 74,9 % |
| #102 | Skurup | 16 | 221,9 | 65,1 % |
| #104 | Strömstad | 15 | 221,7 | 51,6 % |
| #105 | Laholm | 25 | 221,6 | 76,4 % |
| #106 | Norrtälje | 43 | 221,5 | 66,1 % |
| #106 | Pajala | 11 | 221,5 | 55,0 % |
| #108 | Simrishamn | 15 | 221,4 | 65,8 % |
| #109 | Sävsjö | 13 | 221,3 | 65,0 % |
| #110 | Gävle | 58 | 221,1 | 73,6 % |
| #111 | Luleå | 68 | 221,0 | 77,9 % |
| #111 | Sigtuna | 36 | 221,0 | 60,8 % |
| #113 | Nässjö | 27 | 220,8 | 65,3 % |
| #113 | Uddevalla | 58 | 220,8 | 72,1 % |
| #115 | Falun | 40 | 220,7 | 72,7 % |
| #115 | Jönköping | 100 | 220,7 | 77,5 % |
| #115 | Vänersborg | 44 | 220,7 | 75,0 % |
| #118 | Boxholm | 4 | 220,6 | 83,6 % |
| #118 | Kil | 12 | 220,6 | 75,4 % |
| #118 | Piteå | 42 | 220,6 | 78,6 % |
| #121 | Kristianstad | 92 | 220,4 | 80,7 % |
| #122 | Vingåker | 11 | 220,1 | 62,2 % |
| #123 | Alingsås | 35 | 219,7 | 72,6 % |
| #123 | Boden | 27 | 219,7 | 64,2 % |
| #123 | Hudiksvall | 32 | 219,7 | 67,7 % |
| #123 | Hultsfred | 13 | 219,7 | 65,9 % |
| #123 | Krokom | 22 | 219,7 | 65,0 % |
| #123 | Malå | 5 | 219,7 | 66,6 % |
| #123 | Norberg | 2 | 219,7 | 71,5 % |
| #130 | Grästorp | 2 | 219,6 | 71,6 % |
| #131 | Enköping | 22 | 219,5 | 79,6 % |
| #131 | Smedjebacken | 7 | 219,5 | 61,5 % |
| #133 | Värnamo | 33 | 219,3 | 67,5 % |
| #134 | Arboga | 14 | 219,1 | 75,1 % |
| #135 | Klippan | 17 | 219,0 | 73,2 % |
| #136 | Örnsköldsvik | 56 | 218,9 | 75,0 % |
| #137 | Karlshamn | 24 | 218,6 | 77,0 % |
| #137 | Lidköping | 37 | 218,6 | 78,2 % |
| #137 | Åsele | 5 | 218,6 | 45,3 % |
| #140 | Nora | 11 | 218,5 | 77,1 % |
| #140 | Skellefteå | 59 | 218,5 | 72,7 % |
| #142 | Burlöv | 15 | 218,3 | 67,8 % |
| #143 | Borås | 86 | 218,1 | 70,7 % |
| #143 | Surahammar | 10 | 218,1 | 69,7 % |
| #145 | Högsby | 5 | 217,9 | 47,7 % |
| #146 | Vimmerby | 16 | 216,9 | 63,2 % |
| #146 | Älmhult | 26 | 216,9 | 66,2 % |
| #148 | Gislaved | 25 | 216,8 | 68,6 % |
| #149 | Olofström | 14 | 216,7 | 80,3 % |
| #149 | Robertsfors | 7 | 216,7 | 81,6 % |
| #151 | Falkenberg | 37 | 216,5 | 72,2 % |
| #151 | Älvdalen | 5 | 216,5 | 51,8 % |
| #153 | Gotland | 51 | 216,4 | 69,5 % |
| #153 | Ljusdal | 18 | 216,4 | 63,7 % |
| #155 | Norsjö | 7 | 216,3 | 69,8 % |
| #155 | Söderhamn | 22 | 216,3 | 51,9 % |
| #157 | Nyköping | 52 | 216,1 | 67,9 % |
| #157 | Ovanåker | 14 | 216,1 | 76,8 % |
| #157 | Tidaholm | 16 | 216,1 | 61,9 % |
| #160 | Flen | 14 | 216,0 | 51,8 % |
| #160 | Forshaga | 9 | 216,0 | 71,8 % |
| #162 | Sundsvall | 76 | 215,9 | 76,9 % |
| #163 | Eksjö | 23 | 215,8 | 63,9 % |
| #163 | Karlskrona | 45 | 215,8 | 74,4 % |
| #165 | Tranemo | 16 | 215,7 | 79,4 % |
| #166 | Lycksele | 17 | 215,6 | 61,5 % |
| #166 | Söderköping | 17 | 215,6 | 80,0 % |
| #168 | Kalix | 18 | 215,3 | 72,0 % |
| #169 | Kungsör | 7 | 215,2 | 72,6 % |
| #169 | Vara | 21 | 215,2 | 72,4 % |
| #171 | Mark | 34 | 215,0 | 71,1 % |
| #172 | Överkalix | 5 | 214,9 | 40,0 % |
| #173 | Mellerud | 11 | 214,8 | 76,0 % |
| #174 | Gagnef | 11 | 214,7 | 66,7 % |
| #174 | Laxå | 4 | 214,7 | 67,4 % |
| #174 | Älvsbyn | 9 | 214,7 | 72,7 % |
| #177 | Bollebygd | 8 | 214,4 | 73,3 % |
| #177 | Västervik | 31 | 214,4 | 64,4 % |
| #179 | Köping | 22 | 214,2 | 73,1 % |
| #179 | Sunne | 14 | 214,2 | 66,1 % |
| #181 | Hofors | 9 | 213,9 | 64,9 % |
| #182 | Tibro | 8 | 213,6 | 70,1 % |
| #183 | Åtvidaberg | 10 | 213,4 | 77,7 % |
| #184 | Mönsterås | 9 | 213,2 | 73,9 % |
| #185 | Karlskoga | 19 | 213,0 | 75,8 % |
| #185 | Mora | 24 | 213,0 | 71,5 % |
| #185 | Tranås | 21 | 213,0 | 74,1 % |
| #188 | Tanum | 13 | 212,5 | 67,7 % |
| #189 | Orsa | 7 | 212,3 | 76,4 % |
| #189 | Vilhelmina | 13 | 212,3 | 63,1 % |
| #191 | Gnosjö | 12 | 212,1 | 62,4 % |
| #192 | Grums | 7 | 211,9 | 83,4 % |
| #193 | Oxelösund | 5 | 211,8 | 75,4 % |
| #194 | Torsby | 9 | 211,6 | 59,1 % |
| #195 | Haparanda | 11 | 211,5 | 61,8 % |
| #196 | Kumla | 18 | 210,8 | 76,5 % |
| #197 | Motala | 40 | 210,7 | 74,1 % |
| #198 | Nordanstig | 9 | 210,4 | 54,6 % |
| #199 | Ockelbo | 5 | 210,2 | 69,2 % |
| #200 | Essunga | 11 | 210,1 | 69,8 % |
| #200 | Finspång | 19 | 210,1 | 59,9 % |
| #200 | Munkedal | 14 | 210,1 | 68,6 % |
| #203 | Hällefors | 7 | 209,6 | 64,7 % |
| #204 | Arvika | 20 | 209,5 | 70,3 % |
| #204 | Perstorp | 5 | 209,5 | 68,9 % |
| #206 | Avesta | 18 | 209,1 | 66,0 % |
| #207 | Ragunda | 6 | 209,0 | 43,7 % |
| #208 | Vännäs | 17 | 208,6 | 79,9 % |
| #209 | Sandviken | 26 | 208,4 | 64,6 % |
| #210 | Aneby | 6 | 208,3 | 61,4 % |
| #210 | Nybro | 23 | 208,3 | 73,9 % |
| #212 | Katrineholm | 22 | 208,2 | 65,8 % |
| #212 | Mariestad | 23 | 208,2 | 64,7 % |
| #214 | Borlänge | 35 | 208,1 | 65,4 % |
| #215 | Tingsryd | 12 | 207,8 | 62,5 % |
| #216 | Strömsund | 12 | 207,6 | 48,3 % |
| #217 | Bräcke | 5 | 207,5 | 72,0 % |
| #217 | Lysekil | 12 | 207,5 | 60,1 % |
| #217 | Åmål | 15 | 207,5 | 74,1 % |
| #220 | Arvidsjaur | 7 | 207,3 | 71,3 % |
| #220 | Sjöbo | 15 | 207,3 | 72,8 % |
| #222 | Heby | 14 | 207,2 | 69,9 % |
| #223 | Årjäng | 13 | 206,9 | 73,1 % |
| #224 | Ludvika | 23 | 206,8 | 51,3 % |
| #224 | Ulricehamn | 22 | 206,8 | 71,8 % |
| #226 | Alvesta | 13 | 206,4 | 69,7 % |
| #227 | Mjölby | 24 | 206,2 | 80,6 % |
| #228 | Sölvesborg | 19 | 206,1 | 79,5 % |
| #229 | Filipstad | 10 | 205,9 | 62,2 % |
| #230 | Kristinehamn | 23 | 205,8 | 69,4 % |
| #231 | Dals-Ed | 8 | 205,6 | 84,6 % |
| #232 | Ånge | 10 | 205,4 | 60,4 % |
| #233 | Svenljunga | 16 | 205,0 | 67,2 % |
| #234 | Götene | 9 | 204,9 | 73,5 % |
| #234 | Sollefteå | 17 | 204,9 | 57,6 % |
| #236 | Skara | 20 | 204,8 | 70,6 % |
| #237 | Vetlanda | 33 | 204,6 | 62,9 % |
| #237 | Östhammar | 16 | 204,6 | 69,6 % |
| #239 | Eda | 5 | 204,5 | 66,7 % |
| #240 | Hallstahammar | 12 | 204,3 | 71,7 % |
| #241 | Ljungby | 31 | 204,2 | 76,0 % |
| #242 | Falköping | 34 | 204,1 | 68,2 % |
| #242 | Osby | 13 | 204,1 | 70,6 % |
| #242 | Övertorneå | 6 | 204,1 | 46,7 % |
| #245 | Hörby | 13 | 203,9 | 73,5 % |
| #246 | Bengtsfors | 7 | 203,8 | 74,8 % |
| #247 | Timrå | 18 | 203,7 | 75,7 % |
| #248 | Mullsjö | 5 | 203,2 | 74,3 % |
| #249 | Bromölla | 9 | 202,7 | 78,0 % |
| #249 | Fagersta | 11 | 202,7 | 55,4 % |
| #249 | Nordmaling | 8 | 202,7 | 86,9 % |
| #252 | Lindesberg | 19 | 202,4 | 62,2 % |
| #253 | Kramfors | 14 | 202,3 | 63,1 % |
| #253 | Vaggeryd | 14 | 202,3 | 75,9 % |
| #255 | Oskarshamn | 21 | 201,9 | 76,2 % |
| #256 | Älvkarleby | 8 | 201,8 | 72,3 % |
| #257 | Härnösand | 21 | 201,3 | 71,2 % |
| #258 | Hylte | 14 | 201,2 | 59,1 % |
| #258 | Lekeberg | 7 | 201,2 | 65,3 % |
| #260 | Vårgårda | 12 | 201,1 | 64,6 % |
| #261 | Herrljunga | 13 | 201,0 | 71,5 % |
| #262 | Kinda | 9 | 200,8 | 78,5 % |
| #263 | Askersund | 8 | 200,6 | 70,6 % |
| #264 | Hagfors | 15 | 200,4 | 67,3 % |
| #265 | Färgelanda | 9 | 199,9 | 66,4 % |
| #266 | Tomelilla | 8 | 199,8 | 75,8 % |
| #267 | Degerfors | 10 | 199,4 | 77,7 % |
| #267 | Lilla Edet | 11 | 199,4 | 65,9 % |
| #269 | Örkelljunga | 13 | 198,8 | 67,4 % |
| #270 | Hallsberg | 17 | 198,4 | 71,8 % |
| #271 | Töreboda | 12 | 198,3 | 57,7 % |
| #272 | Ronneby | 27 | 198,2 | 73,2 % |
| #273 | Valdemarsvik | 5 | 197,8 | 74,8 % |
| #274 | Vansbro | 7 | 197,5 | 63,4 % |
| #275 | Åstorp | 12 | 197,4 | 74,3 % |
| #276 | Sala | 19 | 197,3 | 62,4 % |
| #277 | Gällivare | 19 | 197,2 | 50,0 % |
| #278 | Vindeln | 7 | 196,8 | 62,4 % |
| #279 | Svalöv | 16 | 196,5 | 65,2 % |
| #279 | Östra Göinge | 12 | 196,5 | 72,9 % |
| #281 | Hedemora | 15 | 195,6 | 65,9 % |
| #282 | Säffle | 16 | 195,3 | 71,5 % |
| #283 | Bjuv | 11 | 193,3 | 62,8 % |
| #284 | Säter | 7 | 192,0 | 69,4 % |
| #285 | Ljusnarsberg | 3 | 191,8 | 69,5 % |
| #286 | Tierp | 19 | 191,7 | 58,1 % |
| #287 | Gullspång | 5 | 190,8 | 77,2 % |
| #288 | Markaryd | 12 | 189,5 | 65,2 % |
| #289 | Bjurholm | 2 | 188,4 | 76,0 % |
| #290 | Munkfors | 3 | 188,3 | 70,9 % |
Meritvärde: Kolada N15504 (Skolverket), alla elever i åk 9 i skolor belägna i kommunen, samma elevgrupp som skolornas värden och rikssnittet, 17 ämnen, max 340 poäng. Kommuner med samma värde delar placering. Skolenheter räknas ur Skolverkets skolenhetsregister och omfattar alla skolformer, även till exempel komvux.