Academy X Music and Business Tingsryd — gymnasium, betygspoäng 14,7
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Tingsryd finns Academy X Music and Business Tingsryd, en fristående gymnasieskola, med 1 nationellt program (1 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,7 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 94,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Estetiska programmet | 14,7 | 94,6 % | 85,4 % | 150–226 | 120 |
Personal, gymnasiet på Academy X Music and Business Tingsryd
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 59,1 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Academy X Music and Business Tingsryd, Tingsryd
Academy X Music and Business Tingsryd är ett gymnasium (friskola) belägen i Tingsryd.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,8 poäng.
94,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel) för Estetiska programmet är 226,1 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,5, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Linnerydsvägen 6, 36231 Tingsryd
Visa på kartaGymnasieskolor nära Academy X Music and Business Tingsryd
Närliggande skolor i Tingsryd och Kronobergs län
Fler skolor i Tingsryd
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Academy X Music and Business Tingsryd
Vilka gymnasieprogram finns på Academy X Music and Business Tingsryd?
Academy X Music and Business Tingsryd erbjuder 1 nationellt program: högskoleförberedande program (Estetiska programmet).
Vad är betygspoängen på Academy X Music and Business Tingsryd?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Academy X Music and Business Tingsryd är 14,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
Hur många av eleverna på Academy X Music and Business Tingsryd blir behöriga till högskolan?
94,6 % av eleverna på Academy X Music and Business Tingsryd är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Academy X Music and Business Tingsryd?
Antagningspoängen (medel) för Estetiska programmet är 226,1 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Academy X Music and Business Tingsryd är behöriga?
Lärarbehörigheten är 59,1 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Academy X Music and Business Tingsryd?
Academy X Music and Business Tingsryd har omkring 120 elever (2025/26).
Mer statistik om Academy X Music and Business Tingsryd
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →