Kommuner med högst meritvärde
Ranking av kommuner efter genomsnittligt meritvärde i åk 9 läsåret 2025/26, för eleverna i kommunala och fristående skolor i kommunen.
Kommunmedelvärdet är Skolverkets officiella kommunsnitt via Kolada (N15504, alla elever i åk 9). Resultaten påverkas av bland annat elevernas bakgrund. SALSA-listorna visar skolornas resultat i förhållande till ett modellberäknat värde som tar hänsyn till vissa bakgrundsfaktorer, men enligt Skolverket kan SALSA inte ensamt visa om en skola är bättre än en annan. Kolumnen för lärarbehörighet är ett ovägt genomsnitt av grundskoleenheternas värden, där varje skolenhet väger lika oavsett storlek, och är därför inte detsamma som Skolverkets och Koladas kommuntal (N15813).
Listan har 101 kommuner i stället för 100, eftersom 2 kommuner delar plats 100.
| Plats | Kommun | Skolenheter (alla skolformer) | Meritvärde (snitt) | Lärarbehörighet 2025/26 (ovägt snitt av skolenheter) |
|---|---|---|---|---|
| #1 | Lidingö | 26 | 280,3 | 75,0 % |
| #2 | Danderyd | 26 | 275,0 | 79,1 % |
| #3 | Lomma | 10 | 272,5 | 80,1 % |
| #4 | Nacka | 60 | 262,7 | 76,6 % |
| #5 | Täby | 50 | 262,3 | 74,0 % |
| #6 | Vaxholm | 5 | 260,8 | 77,0 % |
| #7 | Stockholm | 377 | 256,6 | 76,9 % |
| #8 | Sundbyberg | 19 | 256,4 | 72,9 % |
| #9 | Sollentuna | 53 | 255,5 | 72,0 % |
| #10 | Lund | 81 | 254,5 | 77,1 % |
| #11 | Vellinge | 18 | 253,0 | 75,9 % |
| #12 | Vallentuna | 18 | 247,4 | 68,8 % |
| #13 | Härryda | 42 | 245,9 | 75,4 % |
| #14 | Uppsala | 126 | 245,5 | 78,2 % |
| #15 | Värmdö | 28 | 245,0 | 80,4 % |
| #16 | Solna | 42 | 244,9 | 72,2 % |
| #17 | Huddinge | 50 | 243,6 | 73,0 % |
| #18 | Höganäs | 14 | 242,4 | 74,7 % |
| #18 | Tyresö | 24 | 242,4 | 72,3 % |
| #20 | Storfors | 6 | 241,1 | 71,1 % |
| #21 | Partille | 24 | 241,0 | 75,8 % |
| #22 | Staffanstorp | 15 | 240,7 | 76,4 % |
| #23 | Ekerö | 18 | 239,8 | 74,2 % |
| #24 | Kungsbacka | 82 | 239,5 | 77,6 % |
| #25 | Södertälje | 53 | 238,9 | 73,1 % |
| #26 | Kävlinge | 19 | 238,7 | 81,9 % |
| #27 | Upplands Väsby | 25 | 238,5 | 69,1 % |
| #28 | Nykvarn | 5 | 238,0 | 78,6 % |
| #29 | Knivsta | 14 | 236,9 | 76,5 % |
| #30 | Mölndal | 37 | 236,6 | 82,5 % |
| #31 | Öckerö | 14 | 236,4 | 80,6 % |
| #32 | Strängnäs | 23 | 236,0 | 71,4 % |
| #33 | Leksand | 14 | 235,9 | 73,2 % |
| #34 | Malmö | 190 | 235,5 | 69,6 % |
| #35 | Ystad | 26 | 235,4 | 79,0 % |
| #36 | Höör | 14 | 234,6 | 69,7 % |
| #37 | Österåker | 22 | 233,8 | 69,9 % |
| #38 | Botkyrka | 44 | 233,7 | 69,2 % |
| #39 | Salem | 10 | 233,5 | 77,8 % |
| #40 | Mörbylånga | 11 | 233,3 | 81,1 % |
| #41 | Kalmar | 39 | 233,2 | 85,5 % |
| #42 | Håbo | 13 | 233,1 | 70,8 % |
| #43 | Gnesta | 7 | 233,0 | 64,7 % |
| #44 | Landskrona | 26 | 232,9 | 63,2 % |
| #45 | Ale | 24 | 232,8 | 76,2 % |
| #45 | Linköping | 133 | 232,8 | 80,3 % |
| #47 | Uppvidinge | 13 | 232,4 | 59,2 % |
| #48 | Dorotea | 3 | 232,3 | 63,7 % |
| #49 | Umeå | 91 | 231,8 | 80,8 % |
| #50 | Järfälla | 32 | 231,5 | 73,0 % |
| #51 | Göteborg | 309 | 231,2 | 74,1 % |
| #52 | Orust | 15 | 230,8 | 79,1 % |
| #52 | Trollhättan | 51 | 230,8 | 74,1 % |
| #52 | Upplands-Bro | 19 | 230,8 | 70,2 % |
| #55 | Skinnskatteberg | 1 | 230,7 | 55,1 % |
| #56 | Trosa | 9 | 230,4 | 77,0 % |
| #57 | Hammarö | 12 | 230,1 | 83,6 % |
| #58 | Nynäshamn | 13 | 230,0 | 69,1 % |
| #59 | Arjeplog | 4 | 229,9 | 54,6 % |
| #60 | Helsingborg | 102 | 229,4 | 73,2 % |
| #61 | Kungälv | 32 | 229,3 | 74,4 % |
| #61 | Östersund | 48 | 229,3 | 63,4 % |
| #63 | Svedala | 13 | 229,0 | 83,6 % |
| #64 | Jokkmokk | 9 | 228,9 | 56,3 % |
| #65 | Malung-Sälen | 9 | 228,5 | 58,0 % |
| #65 | Ydre | 4 | 228,5 | 66,2 % |
| #67 | Båstad | 12 | 228,4 | 82,5 % |
| #68 | Hjo | 14 | 228,2 | 75,1 % |
| #69 | Halmstad | 73 | 227,4 | 77,4 % |
| #70 | Lerum | 46 | 227,3 | 76,9 % |
| #71 | Habo | 8 | 227,2 | 83,4 % |
| #72 | Åre | 14 | 227,1 | 72,0 % |
| #73 | Västerås | 103 | 226,7 | 65,8 % |
| #73 | Växjö | 81 | 226,7 | 76,5 % |
| #75 | Karlstad | 77 | 226,4 | 79,1 % |
| #76 | Stenungsund | 24 | 226,2 | 81,8 % |
| #77 | Härjedalen | 11 | 226,1 | 59,2 % |
| #77 | Karlsborg | 5 | 226,1 | 82,1 % |
| #79 | Norrköping | 114 | 225,7 | 72,1 % |
| #79 | Ängelholm | 39 | 225,7 | 79,3 % |
| #81 | Lessebo | 12 | 225,6 | 69,2 % |
| #82 | Sotenäs | 10 | 225,5 | 67,3 % |
| #82 | Varberg | 36 | 225,5 | 73,2 % |
| #84 | Torsås | 8 | 225,2 | 80,6 % |
| #85 | Eskilstuna | 58 | 225,1 | 66,9 % |
| #86 | Vadstena | 4 | 224,5 | 94,3 % |
| #86 | Örebro | 147 | 224,5 | 69,4 % |
| #88 | Tjörn | 13 | 224,3 | 75,1 % |
| #89 | Storuman | 10 | 224,1 | 67,1 % |
| #90 | Emmaboda | 11 | 223,8 | 78,5 % |
| #90 | Trelleborg | 25 | 223,8 | 71,7 % |
| #92 | Sorsele | 5 | 223,5 | 48,8 % |
| #93 | Rättvik | 12 | 223,3 | 72,5 % |
| #93 | Ödeshög | 3 | 223,3 | 62,1 % |
| #95 | Haninge | 42 | 223,2 | 63,7 % |
| #96 | Skövde | 48 | 223,1 | 70,8 % |
| #97 | Berg | 12 | 223,0 | 62,1 % |
| #97 | Kiruna | 27 | 223,0 | 53,6 % |
| #99 | Bollnäs | 26 | 222,2 | 66,5 % |
| #100 | Borgholm | 7 | 222,0 | 78,1 % |
| #100 | Eslöv | 23 | 222,0 | 80,1 % |