Ängelholms gymnasieskola Ro 4 — gymnasium, betygspoäng 12,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Ängelholms gymnasieskola Ro 4 är en kommunal gymnasieskola i Ängelholm med 5 nationella program (5 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,6 poäng (2021/22–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,6 poäng. 50,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Fordons- och transportprogrammet (13,6 p), lägst El- och energiprogrammet (10,8 p).
Yrkesprogram (5)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 13,2 | 34,5 % | 80,0 % | 183–212 | 80 |
| Barn- och fritidsprogrammet | 12,8 | 52,2 % | 73,9 % | 135–187 | 60 |
| El- och energiprogrammet | 10,8 | 64,7 % | 81,3 % | 198–222 | 50 |
| Fordons- och transportprogrammet | 13,6 | – | 75,0 % | 155–187 | 40 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | 12,5 | – | – | 90–184 | 40 |
Introduktionsprogram (4)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 80 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Ängelholms gymnasieskola Ro 4
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
76,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 14,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Ängelholms gymnasieskola Ro 4, Ängelholm
Ängelholms gymnasieskola Ro 4 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Ängelholm.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,3 poäng.
50,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 184 och 222 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 5,9 och nöjdhet med skolan 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2019/20–2022/23.
Kontakt och adress
Skolgatan 8, 26231 Ängelholm
https://gymnasieskola.engelholm.se/
Visa på kartaGymnasieskolor nära Ängelholms gymnasieskola Ro 4
- Anpassad gymnasieskola Rönne
- Ängelholms gymnasieskola Ro 2
- Ängelholms gymnasieskola Ro 3
- Ängelholms gymnasieskola Ro 5
Närliggande skolor i Ängelholm
Fler skolor i Ängelholm
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Ängelholms gymnasieskola Ro 4
Vilka gymnasieprogram finns på Ängelholms gymnasieskola Ro 4?
Ängelholms gymnasieskola Ro 4 erbjuder 5 nationella program: yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, El- och energiprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Ängelholms gymnasieskola Ro 4?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Ängelholms gymnasieskola Ro 4 är 12,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Fordons- och transportprogrammet (13,6 p), lägst El- och energiprogrammet (10,8 p).
Hur många av eleverna på Ängelholms gymnasieskola Ro 4 blir behöriga till högskolan?
50,5 % av eleverna på Ängelholms gymnasieskola Ro 4 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Ängelholms gymnasieskola Ro 4?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 184 och 222 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Ängelholms gymnasieskola Ro 4 är behöriga?
76,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 14,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Ängelholms gymnasieskola Ro 4?
Ängelholms gymnasieskola Ro 4 har omkring 370 elever (2025/26).
Mer statistik om Ängelholms gymnasieskola Ro 4
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →