Bengtsgården — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9 · Anpassad grundskola åk 7–9
Bengtsgården är en kommunal skola (grundskola) i Bengtsfors med ett meritvärde på 203,8 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 12,2 poäng sedan läsåret 2019/20. 80,2 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26).
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 216,0 | 216,4 | 219,1 | 225,7 | 238,4 | 213,2 | 203,8 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen.
SALSA: presterar Bengtsgården som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 30 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 209 p · Faktiskt: 238 p · Avvikelse: +30 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.
Bengtsgården presterar starkare än förväntat för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 209 poäng, men skolan nådde 238 poäng — en positiv avvikelse på 30 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Bengtsgården
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
65,6 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 8,2 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Bengtsgården, Bengtsfors
Bengtsgården är en grundskola (kommunal skola) belägen i Bengtsfors.
Skolans meritvärde är 203,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 25,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 203,8 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 30 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 209 poäng och skolan nådde 238 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 216,0 till 203,8 poäng, en minskning med 12,2 poäng.
Lärarbehörigheten på 65,6 % är något under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 80,2 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,0, studiero 5,2 och nöjdhet med skolan 5,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Centralbacken 10, 66631 Bengtsfors
Visa på kartaSkolor nära Bengtsgården
Närliggande skolor i Bengtsfors och Västra Götalands län
Fler skolor i Bengtsfors
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Bengtsgården
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd, Teknik. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Religionskunskap, Geografi, Svenska, Biologi, Kemi, Moderna språk, Musik, Idrott och hälsa, Svenska som andraspråk, Matematik.
Vanliga frågor om Bengtsgården
Vad är meritvärdet på Bengtsgården?
Meritvärdet på Bengtsgården är 203,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Bengtsgården placerar sig under rikssnittet med 25,9 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Bengtsgården är behöriga?
På Bengtsgården har 65,6 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Bengtsgården?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Bengtsgården 30 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 209, faktiskt 238 poäng).
Vilken typ av skola är Bengtsgården?
Bengtsgården är en kommunal skola i Bengtsfors (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Bengtsgården?
På Bengtsgården är 80,2 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Bengtsgården?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,0, studiero 5,2 och nöjdhet med skolan 5,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Bengtsgården
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Se alla skolor i Sverige — teknik
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →