Betygskartan
Meny

Bessemerskolan — gymnasium, betygspoäng 14,4

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Sandviken

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Bessemerskolan är en kommunal gymnasieskola i Sandviken med 12 nationella program (5 högskoleförberedande program, 7 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,4 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,6 poäng. 81,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

14,4 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2023/24–2024/25 + 0,5 mot snittet för alla program (oviktat)
81,2 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 6 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. -0,6 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
75,5 % Behöriga lärare -2,2 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
800 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Industritekniska programmet (16,1 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (12,5 p).

Högskoleförberedande program (5)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 15,4 97,0 % 96,9 % 198–258 130
Naturvetenskapsprogrammet 15,7 86,2 % 63,3 % 198–277 80
Samhällsvetenskapsprogrammet 14,5 80,0 % 67,6 % 158–241 80
Teknikprogrammet 14,4 76,5 % 82,1 % 155–208 40
Estetiska programmet 14,6 91,7 % 76,9 % 188–223 10

Yrkesprogram (7)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Fordons- och transportprogrammet 12,8 – 86,4 % 115–186 90
Försäljnings- och serviceprogrammet 14,2 – 75,0 % 125–191 70
Industritekniska programmet 16,1 – 87,5 % 150–193 70
Bygg- och anläggningsprogrammet 14,7 – 77,8 % 180–206 50
El- och energiprogrammet 13,1 – 100,0 % 190–227 50
Vård- och omsorgsprogrammet 14,7 55,6 % 73,3 % 95–189 50
Barn- och fritidsprogrammet 12,5 – – 100–171 40
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 30 elever

Personal, gymnasiet på Bessemerskolan

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

75,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,3 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
7,4 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +1,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
6,8 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Bessemerskolan, Sandviken

Bessemerskolan är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Sandviken.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,5 poäng.

81,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 171 och 277 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 7,4 och nöjdhet med skolan 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2020/21–2022/23.

Kontakt och adress

Industrivägen 7, 81140 Sandviken

026-241569

http://www.bessemerskolan.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Bessemerskolan

Närliggande skolor i Sandviken och Gävleborgs län

Fler skolor i Sandviken

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Bessemerskolan

Vilka gymnasieprogram finns på Bessemerskolan?

Bessemerskolan erbjuder 12 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Industritekniska programmet, Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Bessemerskolan?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Bessemerskolan är 14,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Industritekniska programmet (16,1 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (12,5 p).

Hur många av eleverna på Bessemerskolan blir behöriga till högskolan?

81,2 % av eleverna på Bessemerskolan är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Bessemerskolan?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 171 och 277 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Bessemerskolan är behöriga?

75,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Bessemerskolan?

Bessemerskolan har omkring 800 elever (2025/26).

Mer statistik om Bessemerskolan

← Se alla skolor i Sandviken

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →