Björknäsgymnasiet Enhet 3 — gymnasium, betygspoäng 13,7
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Björknäsgymnasiet Enhet 3 i Boden är en kommunal gymnasieskola med 5 nationella program (2 högskoleförberedande program, 3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,7 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 95,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,4 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,2 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 15,4 | 100,0 % | 80,0 % | 170–248 | 70 |
| Estetiska programmet | 13,9 | 90,9 % | 58,8 % | 155–204 | 30 |
Yrkesprogram (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Fordons- och transportprogrammet | 12,2 | – | 75,9 % | 95–197 | 130 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 13,7 | – | 90,3 % | 200–238 | 90 |
| El- och energiprogrammet | 13,2 | – | 100,0 % | 195–257 | 50 |
Personal, gymnasiet på Björknäsgymnasiet Enhet 3
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 91,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Björknäsgymnasiet Enhet 3, Boden
Björknäsgymnasiet Enhet 3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Boden.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
95,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 197 och 257 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 7,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Idrottsgatan 4, 96164 Boden
Visa på kartaGymnasieskolor nära Björknäsgymnasiet Enhet 3
- Björknäsgymnasiet Enhet 1
- Björknäsgymnasiet Enhet 2
- GYAN Björknäsgymnasiet
- Björknäsgymnasiet enhet 4
Närliggande skolor i Boden
Fler skolor i Boden
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Björknäsgymnasiet Enhet 3
Vilka gymnasieprogram finns på Björknäsgymnasiet Enhet 3?
Björknäsgymnasiet Enhet 3 erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet).
Vad är betygspoängen på Björknäsgymnasiet Enhet 3?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Björknäsgymnasiet Enhet 3 är 13,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,4 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,2 p).
Hur många av eleverna på Björknäsgymnasiet Enhet 3 blir behöriga till högskolan?
95,5 % av eleverna på Björknäsgymnasiet Enhet 3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Björknäsgymnasiet Enhet 3?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 197 och 257 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Björknäsgymnasiet Enhet 3 är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 91,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Björknäsgymnasiet Enhet 3?
Björknäsgymnasiet Enhet 3 har omkring 370 elever (2025/26).
Mer statistik om Björknäsgymnasiet Enhet 3
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →