Bladins gymnasium — gymnasium, betygspoäng 15,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Bladins gymnasium i Malmö är en fristående gymnasieskola med 2 nationella program (2 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (15,8 p), lägst Naturvetenskapsprogrammet (15,4 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 15,8 | 100,0 % | 94,1 % | 268–282 | 180 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,4 | 100,0 % | 88,0 % | 278–297 | 100 |
Personal, gymnasiet på Bladins gymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 100,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Bladins gymnasium, Malmö
Bladins gymnasium är ett gymnasium (friskola) belägen i Malmö.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,7 poäng.
100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 282 och 297 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,8, studiero 7,0 och nöjdhet med skolan 7,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Nordlinds väg 84, 21748 Malmö
Visa på kartaGymnasieskolor nära Bladins gymnasium
Närliggande skolor i Malmö
Fler skolor i Malmö
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Bladins gymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Bladins gymnasium?
Bladins gymnasium erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Bladins gymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Bladins gymnasium är 15,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (15,8 p), lägst Naturvetenskapsprogrammet (15,4 p).
Hur många av eleverna på Bladins gymnasium blir behöriga till högskolan?
100,0 % av eleverna på Bladins gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Bladins gymnasium?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 282 och 297 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Bladins gymnasium är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 100,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Bladins gymnasium?
Bladins gymnasium har omkring 270 elever (2025/26).
Mer statistik om Bladins gymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →