Betygskartan
Meny

Celsiusskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Ovanåker · Edsbyn

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Celsiusskolan 7-9 i Edsbyn är en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 224,7 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren. 89,4 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är hög — 90,8 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.

224,7 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -5,0 mot rikssnittet +8,6 mot kommunsnittet
90,8 % Behöriga lärare + 17,5 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 224,7 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

89,4 % Yrkesprogram (YR)
88,2 % Estetiska (ES)
85,9 % SA / EK / HU
85,9 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

13,3 NP Svenska
11,0 NP Matematik
14,2 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓0,2 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
224,9231,2207,2231,0235,0218,4224,7

SALSA: presterar Celsiusskolan 7-9 som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade över förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 11 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 224 p · Faktiskt: 235 p · Avvikelse: +11 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Celsiusskolan 7-9 presterar starkare än förväntat för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 224 poäng, men skolan nådde 235 poäng — en positiv avvikelse på 11 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Celsiusskolan 7-9

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

90,8 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet — markant högre än rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 8,8 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,4 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
5,3 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
5,7 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -1,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
4,4 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -1,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Celsiusskolan 7-9, Ovanåker

Celsiusskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Edsbyn. Skolan tillhör Ovanåker kommun.

Skolans meritvärde är 224,7 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 5,0 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 216,1 poäng är meritvärdet högre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 11 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 224 poäng och skolan nådde 235 poäng.

Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren, mellan 224,7 och 224,9 poäng.

Lärarbehörigheten på skolan är hög — 90,8 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, är legitimerade och behöriga, att jämföra med rikssnittet på 73,3 %.

89,4 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram — över rikssnittet på 83,5 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,4, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 4,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Sporthallsvägen 7, 82833 Edsbyn

0271-57180

http://www.ovanaker.se

Visa på karta

Skolor nära Celsiusskolan 7-9

Närliggande skolor i Ovanåker

Fler skolor i Ovanåker

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Celsiusskolan 7-9

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap, Idrott och hälsa, Engelska. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Geografi, Samhällskunskap, Matematik.

Vanliga frågor om Celsiusskolan 7-9

Vad är meritvärdet på Celsiusskolan 7-9?

Meritvärdet på Celsiusskolan 7-9 är 224,7 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Celsiusskolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 5,0 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Celsiusskolan 7-9 är behöriga?

På Celsiusskolan 7-9 har 90,8 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Celsiusskolan 7-9?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Celsiusskolan 7-9 11 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 224, faktiskt 235 poäng).

Vilken typ av skola är Celsiusskolan 7-9?

Celsiusskolan 7-9 är en kommunal skola i Ovanåker (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Celsiusskolan 7-9?

På Celsiusskolan 7-9 är 89,4 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Celsiusskolan 7-9?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,4, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 4,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Celsiusskolan 7-9

← Se alla skolor i Ovanåker

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →