Betygskartan
Meny

De Geergymnasiet 3 — gymnasium, betygspoäng 15,5

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Norrköping

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

De Geergymnasiet 3 i Norrköping är en kommunal gymnasieskola med 2 nationella program (2 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 2 program med redovisat värde) är 15,5 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 87,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

15,5 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 1,6 mot snittet för alla program (oviktat)
87,9 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 6,1 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
80,9 % Behöriga lärare + 3,2 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
320 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högskoleförberedande program (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Estetiska programmet 15,5 87,9 % 78,8 % 138–264 320
Samhällsvetenskapsprogrammet – – – – 10

Personal, gymnasiet på De Geergymnasiet 3

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

80,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,8 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,1 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,8 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — De Geergymnasiet 3, Norrköping

De Geergymnasiet 3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Norrköping.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 2 program med redovisat värde) är 15,5 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,6 poäng.

87,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel) för Estetiska programmet är 263,5 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,8, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 7,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Nygatan 68, 60368 Norrköping

011-153800

http://www.degeer.norrkoping.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära De Geergymnasiet 3

Närliggande skolor i Norrköping

Fler skolor i Norrköping

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om De Geergymnasiet 3

Vilka gymnasieprogram finns på De Geergymnasiet 3?

De Geergymnasiet 3 erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Estetiska programmet, Samhällsvetenskapsprogrammet).

Vad är betygspoängen på De Geergymnasiet 3?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på De Geergymnasiet 3 är 15,5 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur många av eleverna på De Geergymnasiet 3 blir behöriga till högskolan?

87,9 % av eleverna på De Geergymnasiet 3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till De Geergymnasiet 3?

Antagningspoängen (medel) för Estetiska programmet är 263,5 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på De Geergymnasiet 3 är behöriga?

80,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på De Geergymnasiet 3?

De Geergymnasiet 3 har omkring 320 elever (2025/26).

Mer statistik om De Geergymnasiet 3

← Se alla skolor i Norrköping

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →