De la Gardiegymnasiet, enhet 1 — gymnasium, betygspoäng 15,4
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
De la Gardiegymnasiet, enhet 1 är en kommunal gymnasieskola i Lidköping med 15 nationella program (5 högskoleförberedande program, 10 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 15 program med redovisat värde) är 15,4 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 93,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,4 p), lägst Naturvetenskapsprogrammet (15,4 p).
Högskoleförberedande program (5)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 15,4 | 94,4 % | 88,3 % | 173–258 | 180 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,4 | 92,9 % | 84,7 % | 180–279 | 160 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | – | – | – | 180–254 | 10 |
| Ekonomiprogrammet | – | – | – | 208–281 | – |
| Estetiska programmet | – | – | – | 143–233 | – |
Yrkesprogram (10)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | – | – | – | 233–259 | 10 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | – | – | – | 190–228 | – |
| Barn- och fritidsprogrammet | – | – | – | 193–235 | – |
| Frisör- och stylistprogrammet | – | – | – | 208–242 | – |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | – | – | – | 163–197 | – |
| Fordons- och transportprogrammet | – | – | – | 180–216 | – |
| Industritekniska programmet | – | – | – | 225–249 | – |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | – | – | – | 95–183 | – |
| VVS- och fastighetsprogrammet | – | – | – | 200–218 | – |
| Vård- och omsorgsprogrammet | – | – | – | 83–207 | – |
Personal, gymnasiet på De la Gardiegymnasiet, enhet 1
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 97,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — De la Gardiegymnasiet, enhet 1, Lidköping
De la Gardiegymnasiet, enhet 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Lidköping.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 15 program med redovisat värde) är 15,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,5 poäng.
93,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 183 och 281 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,3, studiero 7,5 och nöjdhet med skolan 8,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Stenportsgatan 21, 53150 Lidköping
http://www.delagardie.lidkoping.se
Visa på kartaGymnasieskolor nära De la Gardiegymnasiet, enhet 1
- De la Gardiegymnasiet, enhet 2
- De la Gardiegymnasiet, enhet 3
- De la Gardiegymnasiet, enhet 5
- De la Gardiegymnasiet, enhet 6
Närliggande skolor i Lidköping
Fler skolor i Lidköping
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om De la Gardiegymnasiet, enhet 1
Vilka gymnasieprogram finns på De la Gardiegymnasiet, enhet 1?
De la Gardiegymnasiet, enhet 1 erbjuder 15 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Industritekniska programmet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på De la Gardiegymnasiet, enhet 1?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på De la Gardiegymnasiet, enhet 1 är 15,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,4 p), lägst Naturvetenskapsprogrammet (15,4 p).
Hur många av eleverna på De la Gardiegymnasiet, enhet 1 blir behöriga till högskolan?
93,7 % av eleverna på De la Gardiegymnasiet, enhet 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till De la Gardiegymnasiet, enhet 1?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 183 och 281 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på De la Gardiegymnasiet, enhet 1 är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 97,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på De la Gardiegymnasiet, enhet 1?
De la Gardiegymnasiet, enhet 1 har omkring 330 elever (senaste läsåret).
Mer statistik om De la Gardiegymnasiet, enhet 1
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →