Dragonskolan GY3 — gymnasium, betygspoäng 14,5
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Dragonskolan GY3 är en kommunal gymnasieskola i Umeå med 5 nationella program (1 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 14,5 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,4 poäng. 62,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (16,1 p), lägst Industritekniska programmet (12,5 p).
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 15,2 | 96,8 % | – | 223–270 | 100 |
Yrkesprogram (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 14,2 | 34,5 % | – | 218–245 | 190 |
| Industritekniska programmet | 12,5 | – | – | 100–188 | 80 |
| Frisör- och stylistprogrammet | – | – | – | 238–270 | 30 |
| Hantverksprogrammet | 16,1 | 55,2 % | – | – | – |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Dragonskolan GY3
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 100,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Dragonskolan GY3, Umeå
Dragonskolan GY3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Umeå.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 14,5 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,6 poäng.
62,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 188 och 270 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,8, studiero 7,1 och nöjdhet med skolan 7,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.
Kontakt och adress
Dragongatan 1, 90322 Umeå
Visa på kartaGymnasieskolor nära Dragonskolan GY3
Närliggande skolor i Umeå
Fler skolor i Umeå
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Dragonskolan GY3
Vilka gymnasieprogram finns på Dragonskolan GY3?
Dragonskolan GY3 erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet, Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet).
Vad är betygspoängen på Dragonskolan GY3?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Dragonskolan GY3 är 14,5 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (16,1 p), lägst Industritekniska programmet (12,5 p).
Hur många av eleverna på Dragonskolan GY3 blir behöriga till högskolan?
62,2 % av eleverna på Dragonskolan GY3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Dragonskolan GY3?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 188 och 270 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Dragonskolan GY3 är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 100,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Dragonskolan GY3?
Dragonskolan GY3 har omkring 460 elever (2025/26).
Mer statistik om Dragonskolan GY3
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →