Betygskartan
Meny

Ede skola 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Hudiksvall · Delsbo

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Delsbo finns Ede skola 7-9, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 218,7 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. 90,4 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är 48,4 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.

218,7 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -11,0 mot rikssnittet -1,0 mot kommunsnittet
48,4 % Behöriga lärare -24,9 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 218,7 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

90,4 % Yrkesprogram (YR)
90,4 % Estetiska (ES)
89,0 % SA / EK / HU
80,8 % NA / TE

SALSA: presterar Ede skola 7-9 som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Betygskartan har ingen SALSA-analys för den här skolenheten. Skolverket redovisar SALSA bara för skolenheter som har minst 15 elever i årskurs 9 och bakgrundsuppgifter om minst 75 procent av eleverna, så skolor utan årskurs 9 saknar alltid SALSA.

Behöriga lärare på Ede skola 7-9

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Lärarbehörigheten på Ede skola 7-9 är 48,4 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 11,8 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Sammanfattning — Ede skola 7-9, Hudiksvall

Ede skola 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Delsbo. Skolan tillhör Hudiksvall kommun.

Skolans meritvärde är 218,7 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 11,0 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 219,7 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.

Lärarbehörigheten är 48,4 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

90,4 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram — över rikssnittet på 83,5 %.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Finngatan 2A, 82471 Delsbo

0650-556756

www.hudiksvall.se

Visa på karta

Liknande skolor i Hudiksvall

Skolor i Hudiksvall med liknande meritvärde

Fler skolor i Hudiksvall

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Ede skola 7-9

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Engelska, Bild. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Historia, Teknik, Samhällskunskap, Biologi, Matematik, Kemi.

Vanliga frågor om Ede skola 7-9

Vad är meritvärdet på Ede skola 7-9?

Meritvärdet på Ede skola 7-9 är 218,7 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Ede skola 7-9 placerar sig under rikssnittet med 11,0 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Ede skola 7-9 är behöriga?

På Ede skola 7-9 har 48,4 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vilken typ av skola är Ede skola 7-9?

Ede skola 7-9 är en kommunal skola i Hudiksvall (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Ede skola 7-9?

På Ede skola 7-9 är 90,4 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Är Ede skola 7-9 en kommunal skola eller friskola?

Ede skola 7-9 är en kommunal skola i Hudiksvall av typen Grundskola.

Hur många elever per lärare har Ede skola 7-9?

Ede skola 7-9 har 11,8 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Mer statistik om Ede skola 7-9

← Se alla skolor i Hudiksvall

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →