Ehrensvärdska gymnasiet — gymnasium, betygspoäng 14,2
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Karlskrona finns Ehrensvärdska gymnasiet, en kommunal gymnasieskola, med 7 nationella program (2 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram, 1 övrig utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 7 program med redovisat värde) är 14,2 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,6 poäng. 77,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,5 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (12,9 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,5 | 85,9 % | 78,3 % | 245–297 | 210 |
| Teknikprogrammet | 14,6 | 88,9 % | 69,6 % | 158–239 | 170 |
Yrkesprogram (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | 12,9 | 56,3 % | 75,7 % | 118–189 | 80 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 13,4 | – | 93,8 % | 180–214 | 70 |
| Frisör- och stylistprogrammet | – | – | – | 208–231 | 10 |
| Hantverksprogrammet | 14,4 | – | 100,0 % | – | – |
Övrig utbildning (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| International Baccalaureate (IB) | – | – | – | – | 50 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Ehrensvärdska gymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
87,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Ehrensvärdska gymnasiet, Karlskrona
Ehrensvärdska gymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Karlskrona.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 7 program med redovisat värde) är 14,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
77,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 189 och 297 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 6,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Östra Köpmansgatan 26, 37030 Karlskrona
http://www.karlskrona.se/ehrensvardska
Visa på kartaGymnasieskolor nära Ehrensvärdska gymnasiet
Närliggande skolor i Karlskrona
Fler skolor i Karlskrona
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Ehrensvärdska gymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Ehrensvärdska gymnasiet?
Ehrensvärdska gymnasiet erbjuder 7 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet); övrig utbildning (International Baccalaureate (IB)).
Vad är betygspoängen på Ehrensvärdska gymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Ehrensvärdska gymnasiet är 14,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,5 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (12,9 p).
Hur många av eleverna på Ehrensvärdska gymnasiet blir behöriga till högskolan?
77,0 % av eleverna på Ehrensvärdska gymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Ehrensvärdska gymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 189 och 297 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Ehrensvärdska gymnasiet är behöriga?
87,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Ehrensvärdska gymnasiet?
Ehrensvärdska gymnasiet har omkring 630 elever (2025/26).
Mer statistik om Ehrensvärdska gymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →