Betygskartan
Meny

Ekbackeskolan — gymnasium, betygspoäng 14,2

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Osby

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Osby finns Ekbackeskolan, en kommunal gymnasieskola, med 9 nationella program (4 högskoleförberedande program, 5 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 9 program med redovisat värde) är 14,2 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,2 poäng. 87,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

14,2 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2023/24–2024/25 + 0,3 mot snittet för alla program (oviktat)
87,4 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 5,6 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
70,6 % Behöriga lärare -7,1 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,6 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (12,3 p).

Högskoleförberedande program (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 13,8 81,0 % 78,3 % 170–250 60
Samhällsvetenskapsprogrammet 15,3 93,8 % 93,8 % 153–205 30
Naturvetenskapsprogrammet – – – 225–260 20
Teknikprogrammet 15,6 – – 195–235 20

Yrkesprogram (5)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Försäljnings- och serviceprogrammet 12,8 – – 143–190 50
Industritekniska programmet – – – 160–191 30
Hotell- och turismprogrammet – – – – 10
Barn- och fritidsprogrammet 12,3 – – – –
Vård- och omsorgsprogrammet 15,2 – – – –
Introduktionsprogram (4)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 30 elever
  • Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Ekbackeskolan

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

70,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,9 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,0 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
5,5 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -1,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Ekbackeskolan, Osby

Ekbackeskolan är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Osby.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 9 program med redovisat värde) är 14,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

87,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 190 och 260 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,9, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 5,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Västra Storgatan 15, 28332 Osby

0479-528155

http://www.ekbackeskolan.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Ekbackeskolan

Närliggande skolor i Osby och Skåne län

Fler skolor i Osby

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Ekbackeskolan

Vilka gymnasieprogram finns på Ekbackeskolan?

Ekbackeskolan erbjuder 9 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Försäljnings- och serviceprogrammet, Industritekniska programmet, Hotell- och turismprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Ekbackeskolan?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Ekbackeskolan är 14,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,6 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (12,3 p).

Hur många av eleverna på Ekbackeskolan blir behöriga till högskolan?

87,4 % av eleverna på Ekbackeskolan är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Ekbackeskolan?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 190 och 260 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Ekbackeskolan är behöriga?

70,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Vilken typ av skola är Ekbackeskolan?

Ekbackeskolan är en kommunal skola i Osby (Gymnasium).

Mer statistik om Ekbackeskolan

← Se alla skolor i Osby

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →