Engelbrektsskolan 4-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 4–9
Engelbrektsskolan 4-9 är en kommunal skola (grundskola) i Norberg med ett meritvärde på 219,7 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 33,2 poäng sedan läsåret 2019/20. 85,2 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är 62,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 186,5 | 201,2 | 212,5 | 225,3 | 202,9 | 201,6 | 219,7 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Engelbrektsskolan 4-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 12 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 215 p · Faktiskt: 203 p · Avvikelse: -12 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 215 poäng. Engelbrektsskolan 4-9 uppnådde 203 poäng — 12 poäng under förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Engelbrektsskolan 4-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Lärarbehörigheten på Engelbrektsskolan 4-9 är 62,9 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 8,8 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Engelbrektsskolan 4-9, Norberg
Engelbrektsskolan 4-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Norberg.
Skolans meritvärde är 219,7 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 10,0 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 219,7 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 12 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 215 poäng och skolan nådde 203 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 186,5 till 219,7 poäng, en förbättring med 33,2 poäng.
Lärarbehörigheten är 62,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Gymnasiebehörigheten är 85,2 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 4,8. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Skolgatan 20, 73831 Norberg
Visa på kartaSkolor nära Engelbrektsskolan 4-9
Närliggande skolor i Norberg och Västmanlands län
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Engelbrektsskolan 4-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd, Idrott och hälsa, Bild, Engelska. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Geografi, Svenska som andraspråk, Samhällskunskap, Religionskunskap, Matematik, Hem- och konsumentkunskap.
Vanliga frågor om Engelbrektsskolan 4-9
Vad är meritvärdet på Engelbrektsskolan 4-9?
Meritvärdet på Engelbrektsskolan 4-9 är 219,7 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Engelbrektsskolan 4-9 placerar sig under rikssnittet med 10,0 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Engelbrektsskolan 4-9 är behöriga?
På Engelbrektsskolan 4-9 har 62,9 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Engelbrektsskolan 4-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Engelbrektsskolan 4-9 12 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 215, faktiskt 203 poäng).
Vilken typ av skola är Engelbrektsskolan 4-9?
Engelbrektsskolan 4-9 är en kommunal skola i Norberg (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Engelbrektsskolan 4-9?
På Engelbrektsskolan 4-9 är 85,2 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Engelbrektsskolan 4-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 4,8. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Engelbrektsskolan 4-9
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →