Forsnässkolan 4-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 4–9
Forsnässkolan 4-9 är en kommunal skola (grundskola) i Munkfors med ett meritvärde på 188,3 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 29,6 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 42,1 %, vilket är under rikssnittet. Lärarbehörigheten är 58,6 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 217,9 | 205,3 | 213,0 | 205,1 | 210,3 | 219,9 | 188,3 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Forsnässkolan 4-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).
Förväntat: 214 p · Faktiskt: 210 p · Avvikelse: -4 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 214 poäng. Forsnässkolan 4-9 uppnådde 210 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Forsnässkolan 4-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Lärarbehörigheten på Forsnässkolan 4-9 är 58,6 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 9,8 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Forsnässkolan 4-9, Munkfors
Forsnässkolan 4-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Munkfors.
Skolans meritvärde är 188,3 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 41,4 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 188,3 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 214 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 217,9 till 188,3 poäng, en minskning med 29,6 poäng.
Lärarbehörigheten är 58,6 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Gymnasiebehörigheten är 42,1 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,6, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 5,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Uddeholmsvägen 1, 68430 Munkfors
Visa på kartaSkolor nära Forsnässkolan 4-9
Närliggande skolor i Munkfors och Värmlands län
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Forsnässkolan 4-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Moderna språk, Svenska, Geografi, Historia, Samhällskunskap, Kemi, Fysik, Biologi, Matematik.
Vanliga frågor om Forsnässkolan 4-9
Vad är meritvärdet på Forsnässkolan 4-9?
Meritvärdet på Forsnässkolan 4-9 är 188,3 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Forsnässkolan 4-9 placerar sig under rikssnittet med 41,4 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Forsnässkolan 4-9 är behöriga?
På Forsnässkolan 4-9 har 58,6 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Forsnässkolan 4-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Forsnässkolan 4-9 i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.
Vilken typ av skola är Forsnässkolan 4-9?
Forsnässkolan 4-9 är en kommunal skola i Munkfors (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Forsnässkolan 4-9?
På Forsnässkolan 4-9 är 42,1 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Forsnässkolan 4-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,6, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 5,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Forsnässkolan 4-9
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Se alla skolor i Sverige — engelska
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →