Fuxernaskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9
Fuxernaskolan 7-9 i Lilla Edet är en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 197,7 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren. 81,0 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är 54,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 197,8 | 217,6 | 189,9 | 202,2 | 186,6 | 194,2 | 197,7 |
SALSA: presterar Fuxernaskolan 7-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 31 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 217 p · Faktiskt: 187 p · Avvikelse: -31 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.
Fuxernaskolan 7-9 ligger 31 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 217 poäng och skolan nådde 187 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Fuxernaskolan 7-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
54,9 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 10,8 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Fuxernaskolan 7-9, Lilla Edet
Fuxernaskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Lilla Edet.
Skolans meritvärde är 197,7 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 32,0 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 199,4 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 31 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 217 poäng och skolan nådde 187 poäng.
Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren, mellan 197,7 och 197,8 poäng.
Lärarbehörigheten är 54,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Gymnasiebehörigheten är 81,0 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 6,6, studiero 4,7 och nöjdhet med skolan 4,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Järnvägsgatan 24, 46330 Lilla Edet
Visa på kartaSkolor nära Fuxernaskolan 7-9
Närliggande skolor i Lilla Edet
Fler skolor i Lilla Edet
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Fuxernaskolan 7-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Svenska, Teknik, Idrott och hälsa, Religionskunskap, Kemi, Musik, Biologi, Fysik, Geografi, Historia, Moderna språk, Samhällskunskap, Matematik.
Vanliga frågor om Fuxernaskolan 7-9
Vad är meritvärdet på Fuxernaskolan 7-9?
Meritvärdet på Fuxernaskolan 7-9 är 197,7 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Fuxernaskolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 32,0 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Fuxernaskolan 7-9 är behöriga?
På Fuxernaskolan 7-9 har 54,9 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Fuxernaskolan 7-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Fuxernaskolan 7-9 31 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 217, faktiskt 187 poäng).
Vilken typ av skola är Fuxernaskolan 7-9?
Fuxernaskolan 7-9 är en kommunal skola i Lilla Edet (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Fuxernaskolan 7-9?
På Fuxernaskolan 7-9 är 81,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Fuxernaskolan 7-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 6,6, studiero 4,7 och nöjdhet med skolan 4,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Fuxernaskolan 7-9
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →