Gnesta Waldorfskola — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem
Gnesta Waldorfskola är en friskola (grundskola) i Gnesta med ett meritvärde på 249,1 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 14,1 poäng sedan läsåret 2019/20.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 235,0 | 260,8 | 239,8 | 232,7 | 270,3 | 233,5 | 249,1 |
SALSA: presterar Gnesta Waldorfskola som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2022/23).
Förväntat: 232 p · Faktiskt: 233 p · Avvikelse: 0 p · Läsåret 2022/23
SALSA avser läsåret 2022/23, tre läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 232 poäng. Gnesta Waldorfskola uppnådde 233 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2022/23 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Gnesta Waldorfskola, Gnesta
Gnesta Waldorfskola är en grundskola (friskola) belägen i Gnesta.
Skolans meritvärde är 249,1 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 19,4 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 233,0 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2022/23. Det förväntade meritvärdet var 232 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 235,0 till 249,1 poäng, en förbättring med 14,1 poäng.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 5,4 och nöjdhet med skolan 5,1. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Fjällgatan 11-13, 64632 Gnesta
http://www.gnestawaldorfskola.se
Visa på kartaSkolor nära Gnesta Waldorfskola
Närliggande skolor i Gnesta
Fler skolor i Gnesta
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Gnesta Waldorfskola
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Bild, Engelska, Hem- och konsumentkunskap, Biologi, Svenska, Fysik, Idrott och hälsa, Religionskunskap, Slöjd, Kemi, Samhällskunskap.
Vanliga frågor om Gnesta Waldorfskola
Vad är meritvärdet på Gnesta Waldorfskola?
Meritvärdet på Gnesta Waldorfskola är 249,1 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Gnesta Waldorfskola placerar sig över rikssnittet med 19,4 poäng.
Vad säger SALSA om Gnesta Waldorfskola?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Gnesta Waldorfskola i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2022/23.
Vilken typ av skola är Gnesta Waldorfskola?
Gnesta Waldorfskola är en friskola i Gnesta (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Gnesta Waldorfskola?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 5,4 och nöjdhet med skolan 5,1. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på Gnesta Waldorfskola förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på Gnesta Waldorfskola var 235,0 poäng läsåret 2019/20 och 249,1 poäng läsåret 2025/26 — en ökning med 14,1 poäng under perioden.
Är Gnesta Waldorfskola en kommunal skola eller friskola?
Gnesta Waldorfskola är en friskola i Gnesta av typen Grundskola.
Mer statistik om Gnesta Waldorfskola
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →