Gullmarsgymnasiet 1 — gymnasium, betygspoäng 13,9
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Gullmarsgymnasiet 1 i Lysekil är en kommunal gymnasieskola med 8 nationella program (1 högskoleförberedande program, 7 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 8 program med redovisat värde) är 13,9 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,3 poäng.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Restaurang- och livsmedelsprogrammet (15,8 p), lägst El- och energiprogrammet (12,9 p).
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | – | – | – | 225–269 | 10 |
Yrkesprogram (7)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Industritekniska programmet | 13,7 | – | 100,0 % | 210–228 | 40 |
| Naturbruksprogrammet | 14,8 | – | 84,6 % | 193–217 | 40 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 13,0 | – | 100,0 % | 163–195 | 30 |
| Barn- och fritidsprogrammet | 12,9 | – | – | 145–207 | 30 |
| El- och energiprogrammet | 12,9 | – | 90,9 % | 203–237 | 30 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | 15,8 | – | – | 148–191 | 20 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | – | – | – | 203–235 | 10 |
Introduktionsprogram (4)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 20 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Gullmarsgymnasiet 1
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 64,2 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 7,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Gullmarsgymnasiet 1, Lysekil
Gullmarsgymnasiet 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Lysekil.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 8 program med redovisat värde) är 13,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 191 och 269 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 7,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2020/21–2022/23.
Kontakt och adress
Rinkenäsgatan 2, 45330 Lysekil
https://www.lysekil.se/gullmarsgymnasiet
Visa på kartaGymnasieskolor nära Gullmarsgymnasiet 1
Närliggande skolor i Lysekil och Västra Götalands län
Fler skolor i Lysekil
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Gullmarsgymnasiet 1
Vilka gymnasieprogram finns på Gullmarsgymnasiet 1?
Gullmarsgymnasiet 1 erbjuder 8 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Industritekniska programmet, Naturbruksprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, El- och energiprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Gullmarsgymnasiet 1?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Gullmarsgymnasiet 1 är 13,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Restaurang- och livsmedelsprogrammet (15,8 p), lägst El- och energiprogrammet (12,9 p).
Hur höga är antagningspoängen till Gullmarsgymnasiet 1?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 191 och 269 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Gullmarsgymnasiet 1 är behöriga?
Lärarbehörigheten är 64,2 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 7,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Gullmarsgymnasiet 1?
Gullmarsgymnasiet 1 har omkring 250 elever (2025/26).
Vilken typ av skola är Gullmarsgymnasiet 1?
Gullmarsgymnasiet 1 är en kommunal skola i Lysekil (Gymnasium).
Mer statistik om Gullmarsgymnasiet 1
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →