Betygskartan
Meny

Hammarskolan AB — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Vännäs

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Vännäs finns Hammarskolan AB, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 211,5 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 11,0 poäng sedan läsåret 2019/20. 80,0 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är hög — 100,0 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.

211,5 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -18,2 mot rikssnittet +2,9 mot kommunsnittet
100,0 % Behöriga lärare + 26,7 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 211,5 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

80,0 % Yrkesprogram (YR)
78,2 % Estetiska (ES)
78,2 % SA / EK / HU
72,7 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

13,7 NP Svenska
11,9 NP Matematik
15,4 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓11,0 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
222,5230,8233,0217,5205,9230,6211,5

SALSA: presterar Hammarskolan AB som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade under förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 15 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 221 p · Faktiskt: 206 p · Avvikelse: -15 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 221 poäng. Hammarskolan AB uppnådde 206 poäng — 15 poäng under förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Hammarskolan AB

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Lärarbehörigheten på Hammarskolan AB är hög: 100,0 % jämfört med rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 10,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,8 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,8)
4,7 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -1,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,7)
5,3 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -1,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,7)
4,4 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -1,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,9)

Sammanfattning — Hammarskolan AB, Vännäs

Hammarskolan AB är en grundskola (kommunal skola) belägen i Vännäs.

Skolans meritvärde är 211,5 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 18,2 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 208,6 poäng är meritvärdet högre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 15 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 221 poäng och skolan nådde 206 poäng.

Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 222,5 till 211,5 poäng, en minskning med 11,0 poäng.

Lärarbehörigheten på skolan är hög — 100,0 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, är legitimerade och behöriga, att jämföra med rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är 80,0 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,8, studiero 4,7 och nöjdhet med skolan 4,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Skolgatan 20, 91134 Vännäs

0935-14442

http://www.vannas.se

Visa på karta

Skolor nära Hammarskolan AB

Närliggande skolor i Vännäs

Fler skolor i Vännäs

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Hammarskolan AB

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Historia, Kemi, Matematik.

Vanliga frågor om Hammarskolan AB

Vad är meritvärdet på Hammarskolan AB?

Meritvärdet på Hammarskolan AB är 211,5 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Hammarskolan AB placerar sig under rikssnittet med 18,2 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Hammarskolan AB är behöriga?

På Hammarskolan AB har 100,0 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Hammarskolan AB?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Hammarskolan AB 15 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 221, faktiskt 206 poäng).

Vilken typ av skola är Hammarskolan AB?

Hammarskolan AB är en kommunal skola i Vännäs (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Hammarskolan AB?

På Hammarskolan AB är 80,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Hammarskolan AB?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,8, studiero 4,7 och nöjdhet med skolan 4,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Hammarskolan AB

← Se alla skolor i Vännäs

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →