Betygskartan
Meny

Hansåkerskolan — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Ragunda · Stugun

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem · Anpassad grundskola åk 1–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Stugun finns Hansåkerskolan, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 230,1 poäng läsåret 2025/26, i linje med rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 16,3 poäng sedan läsåret 2019/20. Nästan samtliga elever (100,0 %) är behöriga till gymnasiets yrkesprogram. Lärarbehörigheten är 50,5 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.

230,1 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 +0,4 mot rikssnittet +21,1 mot kommunsnittet
50,5 % Behöriga lärare -22,8 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 230,1 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.

100,0 % Yrkesprogram (YR)
100,0 % Estetiska (ES)
100,0 % SA / EK / HU
100,0 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

11,7 NP Svenska
7,5 NP Matematik
15,2 NP Engelska

Meritvärde över tid

↑16,3 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
213,8197,3236,5231,6247,5231,7230,1

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).

74,1 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2024/25)
27 Elever i åk 6 med betyg (2024/25)

Mer om åk 6 på Hansåkerskolan →

SALSA: presterar Hansåkerskolan som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade över förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 28 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 220 p · Faktiskt: 248 p · Avvikelse: +28 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 220 poäng. Hansåkerskolan uppnådde 248 poäng — 28 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Hansåkerskolan

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Lärarbehörigheten på Hansåkerskolan är 50,5 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 8,9 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,0 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,8)
5,8 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,7)
6,5 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,7)
3,9 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -2,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,9)

Sammanfattning — Hansåkerskolan, Ragunda

Hansåkerskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Stugun. Skolan tillhör Ragunda kommun.

Skolans meritvärde är 230,1 poäng (läsåret 2025/26), vilket är i linje med rikssnittet på 229,7 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 209,0 poäng är meritvärdet högre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 28 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 220 poäng och skolan nådde 248 poäng.

Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 213,8 till 230,1 poäng, en förbättring med 16,3 poäng.

Lärarbehörigheten är 50,5 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

Gymnasiebehörigheten är mycket hög — 100,0 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (rikssnitt 83,5 %).

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,0, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 3,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Gjurds väg 6, 84451 Stugun

0695-761002

http://www.ragunda.se

Visa på karta

Skolor nära Hansåkerskolan

Närliggande skolor i Ragunda och Jämtlands län

Fler skolor i Ragunda

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Hansåkerskolan

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd, Bild, Idrott och hälsa. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Matematik, Musik, Svenska, Religionskunskap, Moderna språk.

Vanliga frågor om Hansåkerskolan

Vad är meritvärdet på Hansåkerskolan?

Meritvärdet på Hansåkerskolan är 230,1 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Hansåkerskolan placerar sig över rikssnittet med 0,4 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Hansåkerskolan är behöriga?

På Hansåkerskolan har 50,5 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Hansåkerskolan?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Hansåkerskolan 28 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 220, faktiskt 248 poäng).

Vilken typ av skola är Hansåkerskolan?

Hansåkerskolan är en kommunal skola i Ragunda (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Hansåkerskolan?

På Hansåkerskolan är 100,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Hansåkerskolan?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,0, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 3,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Hansåkerskolan

← Se alla skolor i Ragunda

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →