Hässleholms Montessoriskola F-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem
I Hässleholm finns Hässleholms Montessoriskola F-9, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 268,8 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 12,4 poäng sedan läsåret 2019/20. Lärarbehörigheten är hög — 81,8 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 256,4 | 257,2 | 276,0 | 262,0 | 267,3 | 258,8 | 268,8 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Hässleholms Montessoriskola F-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 19 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 248 p · Faktiskt: 267 p · Avvikelse: +19 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Hässleholms Montessoriskola F-9 presterar starkare än förväntat för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 248 poäng, men skolan nådde 267 poäng — en positiv avvikelse på 19 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Hässleholms Montessoriskola F-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
81,8 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 11,5 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Hässleholms Montessoriskola F-9, Hässleholm
Hässleholms Montessoriskola F-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Hässleholm.
Skolans meritvärde är 268,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 39,1 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 221,9 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 19 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 248 poäng och skolan nådde 267 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 256,4 till 268,8 poäng, en förbättring med 12,4 poäng.
Lärarbehörigheten är 81,8 %, något över rikssnittet på 73,3 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,7, studiero 7,0 och nöjdhet med skolan 7,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Norregatan 22, 28151 Hässleholm
Visa på kartaLiknande skolor i Hässleholm
- Internationella Engelska Skolan Hässleholm 260,4 p
- Läredaskolan F-9 231,7 p
- Hästveda skola F-9 229,7 p
- Finjasjöparkskolan 229,0 p
Skolor i Hässleholm med liknande meritvärde
Fler skolor i Hässleholm
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Hässleholms Montessoriskola F-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd, Engelska, Hem- och konsumentkunskap, Idrott och hälsa, Moderna språk, Historia, Geografi, Teknik, Kemi, Religionskunskap, Musik, Samhällskunskap, Svenska, Bild.
Vanliga frågor om Hässleholms Montessoriskola F-9
Vad är meritvärdet på Hässleholms Montessoriskola F-9?
Meritvärdet på Hässleholms Montessoriskola F-9 är 268,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Hässleholms Montessoriskola F-9 placerar sig över rikssnittet med 39,1 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Hässleholms Montessoriskola F-9 är behöriga?
På Hässleholms Montessoriskola F-9 har 81,8 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Hässleholms Montessoriskola F-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Hässleholms Montessoriskola F-9 19 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 248, faktiskt 267 poäng).
Vilken typ av skola är Hässleholms Montessoriskola F-9?
Hässleholms Montessoriskola F-9 är en kommunal skola i Hässleholm (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Hässleholms Montessoriskola F-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,7, studiero 7,0 och nöjdhet med skolan 7,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på Hässleholms Montessoriskola F-9 förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på Hässleholms Montessoriskola F-9 var 256,4 poäng läsåret 2019/20 och 268,8 poäng läsåret 2025/26 — en ökning med 12,4 poäng under perioden.
Mer statistik om Hässleholms Montessoriskola F-9
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Hässleholm — slöjd
- Skolor i Hässleholm — engelska
- Skolor i Hässleholm — hem- och konsumentkunskap
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →