Herrgårdsgymnasiet 1 — gymnasium, betygspoäng 12,7
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Herrgårdsgymnasiet 1 är en kommunal gymnasieskola i Säffle med 5 nationella program (5 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 12,7 poäng (2021/22–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 12,7 poäng.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (13,2 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,2 p).
Yrkesprogram (5)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Fordons- och transportprogrammet | 12,2 | – | 76,7 % | 105–184 | 100 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 12,9 | – | 84,4 % | 85–182 | 90 |
| El- och energiprogrammet | 13,2 | – | 75,0 % | 150–213 | 40 |
| Barn- och fritidsprogrammet | 12,5 | – | – | 148–204 | 20 |
| Industritekniska programmet | – | – | – | 160–207 | 10 |
Introduktionsprogram (4)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Herrgårdsgymnasiet 1
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
83,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Herrgårdsgymnasiet 1, Säffle
Herrgårdsgymnasiet 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Säffle.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 12,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,2 poäng.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 182 och 213 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2020/21–2022/23.
Kontakt och adress
Säffle Gård, 66130 Säffle
http://www.herrgardsgymnasiet.se
Visa på kartaGymnasieskolor nära Herrgårdsgymnasiet 1
- Herrgårdsgymnasiet anpassad gymnasieskola
- Höglundaskolan anpassad gymnasieskola
- IM Grums
- Lillerudsgymnasiet AB
Närliggande skolor i Säffle och Värmlands län
Fler skolor i Säffle
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Herrgårdsgymnasiet 1
Vilka gymnasieprogram finns på Herrgårdsgymnasiet 1?
Herrgårdsgymnasiet 1 erbjuder 5 nationella program: yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Industritekniska programmet).
Vad är betygspoängen på Herrgårdsgymnasiet 1?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Herrgårdsgymnasiet 1 är 12,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (13,2 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,2 p).
Hur höga är antagningspoängen till Herrgårdsgymnasiet 1?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 182 och 213 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Herrgårdsgymnasiet 1 är behöriga?
83,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Herrgårdsgymnasiet 1?
Herrgårdsgymnasiet 1 har omkring 300 elever (2025/26).
Vilken typ av skola är Herrgårdsgymnasiet 1?
Herrgårdsgymnasiet 1 är en kommunal skola i Säffle (Gymnasium).
Mer statistik om Herrgårdsgymnasiet 1
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →