Höglidenskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9
Höglidenskolan är en kommunal skola (grundskola) i Örnsköldsvik med ett meritvärde på 194,6 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 12,5 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 68,9 %, vilket är under rikssnittet. Lärarbehörigheten är hög — 79,4 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 207,1 | 204,0 | 204,0 | 199,8 | 212,4 | 197,7 | 194,6 |
SALSA: presterar Höglidenskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 13 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 226 p · Faktiskt: 212 p · Avvikelse: -13 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 226 poäng. Höglidenskolan uppnådde 212 poäng — 13 poäng under förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Höglidenskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
79,4 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 9,9 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Höglidenskolan, Örnsköldsvik
Höglidenskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Örnsköldsvik.
Skolans meritvärde är 194,6 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 35,1 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 218,9 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 13 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 226 poäng och skolan nådde 212 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 207,1 till 194,6 poäng, en minskning med 12,5 poäng.
Lärarbehörigheten är 79,4 %, något över rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 68,9 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,3, studiero 6,4 och nöjdhet med skolan 6,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Folkparksgatan 6, 89162 Örnsköldsvik
http://www.ornskoldsvik.se/utbildningochbarnomsorg/grundskola/grundskolor
Visa på kartaLiknande skolor i Örnsköldsvik
- Broskolan Ö-viks Kristna skola 201,6 p
- Anundsjöskolan 206,3 p
- Björnaskolan 216,7 p
- Ängetskolan 4-9 218,8 p
Skolor i Örnsköldsvik med liknande meritvärde
Fler skolor i Örnsköldsvik
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Höglidenskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Bild, Hem- och konsumentkunskap. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Teknik, Svenska, Historia, Religionskunskap, Biologi, Geografi, Fysik, Kemi, Samhällskunskap, Svenska som andraspråk, Matematik.
Vanliga frågor om Höglidenskolan
Vad är meritvärdet på Höglidenskolan?
Meritvärdet på Höglidenskolan är 194,6 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Höglidenskolan placerar sig under rikssnittet med 35,1 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Höglidenskolan är behöriga?
På Höglidenskolan har 79,4 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Höglidenskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Höglidenskolan 13 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 226, faktiskt 212 poäng).
Vilken typ av skola är Höglidenskolan?
Höglidenskolan är en kommunal skola i Örnsköldsvik (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Höglidenskolan?
På Höglidenskolan är 68,9 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Höglidenskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,3, studiero 6,4 och nöjdhet med skolan 6,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Höglidenskolan
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — idrott och hälsa
- Skolor i Örnsköldsvik — bild
- Skolor i Örnsköldsvik — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Örnsköldsvik — idrott och hälsa
← Se alla skolor i Örnsköldsvik
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →