Karlfeldtgymnasiet — gymnasium, betygspoäng 13,8
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola · Anpassad gymnasieskola
I Avesta finns Karlfeldtgymnasiet, en kommunal gymnasieskola, med 13 nationella program (5 högskoleförberedande program, 8 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (11 av 13 program med redovisat värde) är 13,8 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 83,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (15,6 p), lägst Industritekniska programmet (11,8 p).
Högskoleförberedande program (5)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 13,7 | 86,5 % | 89,4 % | 175–240 | 130 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 15,6 | 100,0 % | 80,8 % | 160–225 | 90 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,0 | 94,4 % | 85,0 % | 175–275 | 60 |
| Teknikprogrammet | 14,5 | 90,9 % | 64,7 % | 185–261 | 50 |
| Estetiska programmet | – | – | – | 143–180 | 20 |
Yrkesprogram (8)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Fordons- och transportprogrammet | 12,3 | – | 82,1 % | 115–175 | 90 |
| El- och energiprogrammet | 13,3 | 57,9 % | 81,0 % | 165–216 | 70 |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | 15,0 | 76,5 % | 93,3 % | 185–226 | 60 |
| Industritekniska programmet | 11,8 | – | – | 90–168 | 50 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 14,9 | – | 80,0 % | 120–184 | 40 |
| Barn- och fritidsprogrammet | 12,6 | 75,0 % | 71,4 % | 80–155 | 40 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 13,3 | – | 83,3 % | 120–175 | 30 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | – | – | – | 143–170 | 20 |
Introduktionsprogram (4)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 60 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 20 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Karlfeldtgymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
79,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Karlfeldtgymnasiet, Avesta
Karlfeldtgymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Avesta.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (11 av 13 program med redovisat värde) är 13,8 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
83,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 155 och 275 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 6,6 och nöjdhet med skolan 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Frejgatan 9, Kopparporten, 77441 Avesta
https://avesta.se/barn-och-utbildning/gymnasieskola/karlfeldtgymnasiet/
Visa på kartaGymnasieskolor nära Karlfeldtgymnasiet
- Martin Koch-gymnasiet
- Vasaskolan 7-9 196,5 p
- Dormsjöskolan Anpassad Gymnasieskola
- Dahlander kunskapscentrum
Närliggande skolor i Avesta och Dalarnas län
Fler skolor i Avesta
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Karlfeldtgymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Karlfeldtgymnasiet?
Karlfeldtgymnasiet erbjuder 13 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, El- och energiprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Industritekniska programmet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Karlfeldtgymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Karlfeldtgymnasiet är 13,8 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (15,6 p), lägst Industritekniska programmet (11,8 p).
Hur många av eleverna på Karlfeldtgymnasiet blir behöriga till högskolan?
83,0 % av eleverna på Karlfeldtgymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Karlfeldtgymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 155 och 275 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Karlfeldtgymnasiet är behöriga?
79,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Karlfeldtgymnasiet?
Karlfeldtgymnasiet har omkring 870 elever (2025/26).
Mer statistik om Karlfeldtgymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →