Klaraskolan 6-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 6–9
Klaraskolan 6-9 är en kommunal skola (grundskola) i Halmstad med ett meritvärde på 214,7 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 28,6 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 64,2 %, vilket är under rikssnittet.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|
| 186,1 | 208,7 | 188,0 | 199,3 | 214,7 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Klaraskolan 6-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).
Förväntat: 193 p · Faktiskt: 188 p · Avvikelse: -5 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 193 poäng. Klaraskolan 6-9 uppnådde 188 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Klaraskolan 6-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
63,6 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 9,6 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Klaraskolan 6-9, Halmstad
Klaraskolan 6-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Halmstad.
Skolans meritvärde är 214,7 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 15,0 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 227,4 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 193 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 186,1 till 214,7 poäng, en förbättring med 28,6 poäng.
Lärarbehörigheten på 63,6 % är något under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 64,2 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 4,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Frennarpsvägen 6, 30244 Halmstad
Visa på kartaLiknande skolor i Halmstad
- Österledskolan 7-9 213,1 p
- Solbackeskolan 4-9 217,5 p
- Furulundsskolan 7-9 210,2 p
- Östergårdsskolan 4-9 207,9 p
Skolor i Halmstad med liknande meritvärde
Fler skolor i Halmstad
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Klaraskolan 6-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Samhällskunskap, Biologi, Fysik, Kemi, Svenska som andraspråk, Matematik.
Vanliga frågor om Klaraskolan 6-9
Vad är meritvärdet på Klaraskolan 6-9?
Meritvärdet på Klaraskolan 6-9 är 214,7 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Klaraskolan 6-9 placerar sig under rikssnittet med 15,0 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Klaraskolan 6-9 är behöriga?
På Klaraskolan 6-9 har 63,6 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Klaraskolan 6-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Klaraskolan 6-9 i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.
Vilken typ av skola är Klaraskolan 6-9?
Klaraskolan 6-9 är en kommunal skola i Halmstad (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Klaraskolan 6-9?
På Klaraskolan 6-9 är 64,2 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Klaraskolan 6-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 4,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Klaraskolan 6-9
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — idrott och hälsa
- Skolor i Halmstad — slöjd
- Skolor i Halmstad — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Halmstad — idrott och hälsa
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →