Klockarhagsskolan åk 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9
I Hällefors finns Klockarhagsskolan åk 7-9, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 209,6 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 9,7 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 78,9 %, vilket är under rikssnittet. Lärarbehörigheten är 52,7 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 199,9 | 207,5 | 200,0 | 191,7 | 214,3 | 205,3 | 209,6 |
SALSA: presterar Klockarhagsskolan åk 7-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 11 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 203 p · Faktiskt: 214 p · Avvikelse: +11 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Klockarhagsskolan åk 7-9 presterar starkare än förväntat för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 203 poäng, men skolan nådde 214 poäng — en positiv avvikelse på 11 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Klockarhagsskolan åk 7-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
52,7 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 8,1 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Klockarhagsskolan åk 7-9, Hällefors
Klockarhagsskolan åk 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Hällefors.
Skolans meritvärde är 209,6 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 20,1 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 209,6 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 11 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 203 poäng och skolan nådde 214 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 199,9 till 209,6 poäng, en förbättring med 9,7 poäng.
Lärarbehörigheten är 52,7 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Gymnasiebehörigheten är 78,9 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,3, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 4,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Klockarvägen 6, 71234 Hällefors
Visa på kartaSkolor nära Klockarhagsskolan åk 7-9
Närliggande skolor i Hällefors
Fler skolor i Hällefors
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Klockarhagsskolan åk 7-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Svenska, Fysik, Biologi, Kemi, Matematik, Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Klockarhagsskolan åk 7-9
Vad är meritvärdet på Klockarhagsskolan åk 7-9?
Meritvärdet på Klockarhagsskolan åk 7-9 är 209,6 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Klockarhagsskolan åk 7-9 placerar sig under rikssnittet med 20,1 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Klockarhagsskolan åk 7-9 är behöriga?
På Klockarhagsskolan åk 7-9 har 52,7 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Klockarhagsskolan åk 7-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Klockarhagsskolan åk 7-9 11 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 203, faktiskt 214 poäng).
Vilken typ av skola är Klockarhagsskolan åk 7-9?
Klockarhagsskolan åk 7-9 är en kommunal skola i Hällefors (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Klockarhagsskolan åk 7-9?
På Klockarhagsskolan åk 7-9 är 78,9 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Klockarhagsskolan åk 7-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,3, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 4,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Klockarhagsskolan åk 7-9
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →