Krungårdsskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Mönsterås · Blomstermåla
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem · Anpassad grundskola åk 1–9
Krungårdsskolan är en kommunal skola (grundskola) i Blomstermåla med ett meritvärde på 199,7 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 15,7 poäng sedan läsåret 2020/21. 83,3 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26).
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|
| 215,4 | 227,7 | 208,4 | 189,5 | 195,5 | 199,7 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Krungårdsskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 34 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 224 p · Faktiskt: 190 p · Avvikelse: -34 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Krungårdsskolan ligger 34 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 224 poäng och skolan nådde 190 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Krungårdsskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
68,6 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 10,9 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Krungårdsskolan, Mönsterås
Krungårdsskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Blomstermåla. Skolan tillhör Mönsterås kommun.
Skolans meritvärde är 199,7 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 30,0 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 213,2 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 34 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 224 poäng och skolan nådde 190 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2020/21 — från 215,4 till 199,7 poäng, en minskning med 15,7 poäng.
Lärarbehörigheten på 68,6 % är något under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 83,3 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,2, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 5,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Krungårdsvägen 1, 38431 Blomstermåla
Visa på kartaSkolor nära Krungårdsskolan
Närliggande skolor i Mönsterås
Fler skolor i Mönsterås
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Krungårdsskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Engelska, Samhällskunskap, Historia, Geografi, Fysik, Biologi, Matematik, Kemi.
Vanliga frågor om Krungårdsskolan
Vad är meritvärdet på Krungårdsskolan?
Meritvärdet på Krungårdsskolan är 199,7 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Krungårdsskolan placerar sig under rikssnittet med 30,0 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Krungårdsskolan är behöriga?
På Krungårdsskolan har 68,6 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Krungårdsskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Krungårdsskolan 34 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 224, faktiskt 190 poäng).
Vilken typ av skola är Krungårdsskolan?
Krungårdsskolan är en kommunal skola i Mönsterås (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Krungårdsskolan?
På Krungårdsskolan är 83,3 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Krungårdsskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,2, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 5,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Krungårdsskolan
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — idrott och hälsa
- Se alla skolor i Sverige — musik
- Se alla skolor i Sverige — moderna språk
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →