Betygskartan
Meny

Kullagymnasiet — gymnasium, betygspoäng 14,2

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Höganäs

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Kullagymnasiet är en kommunal gymnasieskola i Höganäs med 6 nationella program (4 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,2 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,2 poäng. 91,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

14,2 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2023/24–2024/25 + 0,3 mot snittet för alla program (oviktat)
91,6 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 4 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 9,8 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
93,6 % Behöriga lärare + 15,9 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
450 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (16,6 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (12,0 p).

Högskoleförberedande program (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Samhällsvetenskapsprogrammet 13,9 77,5 % – 178–242 120
Ekonomiprogrammet 15,0 96,4 % – 218–248 90
Teknikprogrammet 14,2 96,9 % – 213–242 60
Naturvetenskapsprogrammet 16,6 95,5 % – 215–274 30

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år Antagningspoäng (min–snitt) Elever
El- och energiprogrammet 13,6 – – 205–224 60
Försäljnings- och serviceprogrammet 12,0 – – 85–161 40
Introduktionsprogram (3)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 40 elever
  • Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Kullagymnasiet

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 93,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,6 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,5 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,0 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Kullagymnasiet, Höganäs

Kullagymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Höganäs.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,3 poäng.

91,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 161 och 274 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.

Kontakt och adress

Långarödsvägen 30, 26334 Höganäs

042-337100

www.hoganas.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Kullagymnasiet

Närliggande skolor i Höganäs och Skåne län

Fler skolor i Höganäs

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Kullagymnasiet

Vilka gymnasieprogram finns på Kullagymnasiet?

Kullagymnasiet erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet).

Vad är betygspoängen på Kullagymnasiet?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Kullagymnasiet är 14,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (16,6 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (12,0 p).

Hur många av eleverna på Kullagymnasiet blir behöriga till högskolan?

91,6 % av eleverna på Kullagymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Kullagymnasiet?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 161 och 274 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Kullagymnasiet är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 93,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Kullagymnasiet?

Kullagymnasiet har omkring 450 elever (2025/26).

Mer statistik om Kullagymnasiet

← Se alla skolor i Höganäs

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →