Betygskartan
Meny

Kumlaby skola 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Kumla

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Kumlaby skola 7-9 i Kumla är en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 204,0 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 14,3 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 67,1 %, vilket är under rikssnittet.

204,0 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -25,7 mot rikssnittet -6,8 mot kommunsnittet
67,3 % Behöriga lärare -6,0 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 204,0 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

67,1 % Yrkesprogram (YR)
65,8 % Estetiska (ES)
65,8 % SA / EK / HU
64,5 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

9,2 NP Svenska
7,6 NP Matematik
14,7 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓14,3 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
218,3226,2189,5199,5240,7196,8204,0

SALSA: presterar Kumlaby skola 7-9 som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade över förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 21 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 220 p · Faktiskt: 241 p · Avvikelse: +21 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Kumlaby skola 7-9 presterar starkare än förväntat för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 220 poäng, men skolan nådde 241 poäng — en positiv avvikelse på 21 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Kumlaby skola 7-9

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

67,3 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 10,7 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,3 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
5,4 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
4,8 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -2,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
5,5 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Kumlaby skola 7-9, Kumla

Kumlaby skola 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Kumla.

Skolans meritvärde är 204,0 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 25,7 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 210,8 poäng är meritvärdet lägre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 21 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 220 poäng och skolan nådde 241 poäng.

Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 218,3 till 204,0 poäng, en minskning med 14,3 poäng.

Lärarbehörigheten på 67,3 % är något under rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är 67,1 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,3, studiero 5,4 och nöjdhet med skolan 5,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Korstagatan 1, 69238 Kumla

019-588000

http://www.kumla.se

Visa på karta

Skolor nära Kumlaby skola 7-9

Närliggande skolor i Kumla

Fler skolor i Kumla

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Kumlaby skola 7-9

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Svenska, Biologi, Bild, Kemi, Matematik.

Vanliga frågor om Kumlaby skola 7-9

Vad är meritvärdet på Kumlaby skola 7-9?

Meritvärdet på Kumlaby skola 7-9 är 204,0 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Kumlaby skola 7-9 placerar sig under rikssnittet med 25,7 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Kumlaby skola 7-9 är behöriga?

På Kumlaby skola 7-9 har 67,3 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Kumlaby skola 7-9?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Kumlaby skola 7-9 21 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 220, faktiskt 241 poäng).

Vilken typ av skola är Kumlaby skola 7-9?

Kumlaby skola 7-9 är en kommunal skola i Kumla (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Kumlaby skola 7-9?

På Kumlaby skola 7-9 är 67,1 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Kumlaby skola 7-9?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,3, studiero 5,4 och nöjdhet med skolan 5,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Kumlaby skola 7-9

← Se alla skolor i Kumla

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →