Kyrkskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9
I Ludvika finns Kyrkskolan 7-9, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 211,2 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren. 81,4 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är 55,8 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 211,1 | 209,1 | 211,9 | 208,8 | 221,0 | 210,9 | 211,2 |
SALSA: presterar Kyrkskolan 7-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 12 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 209 p · Faktiskt: 221 p · Avvikelse: +12 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 209 poäng. Kyrkskolan 7-9 uppnådde 221 poäng — 12 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Kyrkskolan 7-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Lärarbehörigheten på Kyrkskolan 7-9 är 55,8 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 10,6 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Kyrkskolan 7-9, Ludvika
Kyrkskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Ludvika.
Skolans meritvärde är 211,2 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 18,5 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 206,8 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 12 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 209 poäng och skolan nådde 221 poäng.
Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren, mellan 211,1 och 211,2 poäng.
Lärarbehörigheten är 55,8 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Gymnasiebehörigheten är 81,4 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,2, studiero 5,0 och nöjdhet med skolan 5,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Högbergsgatan 19, 77132 Ludvika
http://www.ludvika.se/kyrkskolan_7-9
Visa på kartaSkolor nära Kyrkskolan 7-9
Närliggande skolor i Ludvika
Fler skolor i Ludvika
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Kyrkskolan 7-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Biologi, Fysik, Teknik, Svenska, Kemi, Svenska som andraspråk, Matematik, Moderna språk.
Vanliga frågor om Kyrkskolan 7-9
Vad är meritvärdet på Kyrkskolan 7-9?
Meritvärdet på Kyrkskolan 7-9 är 211,2 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Kyrkskolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 18,5 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Kyrkskolan 7-9 är behöriga?
På Kyrkskolan 7-9 har 55,8 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Kyrkskolan 7-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Kyrkskolan 7-9 12 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 209, faktiskt 221 poäng).
Vilken typ av skola är Kyrkskolan 7-9?
Kyrkskolan 7-9 är en kommunal skola i Ludvika (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Kyrkskolan 7-9?
På Kyrkskolan 7-9 är 81,4 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Kyrkskolan 7-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,2, studiero 5,0 och nöjdhet med skolan 5,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Kyrkskolan 7-9
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →