Betygskartan
Meny

Lammhults skola — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Växjö · Lammhult

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Lammhults skola är en kommunal skola (grundskola) i Lammhult med ett meritvärde på 240,3 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 20,6 poäng sedan läsåret 2023/24. 88,6 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är hög — 81,6 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.

240,3 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 +10,6 mot rikssnittet +13,6 mot kommunsnittet
81,6 % Behöriga lärare + 8,3 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 240,3 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

88,6 % Yrkesprogram (YR)
88,6 % Estetiska (ES)
86,4 % SA / EK / HU
88,6 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

11,0 NP Svenska
8,0 NP Matematik
13,3 NP Engelska

Meritvärde över tid

↑20,6 sedan 2023/24
2023/242024/252025/26
2023/242024/252025/26
219,7228,1240,3

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).

43,3 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2024/25)
30 Elever i åk 6 med betyg (2024/25)

Mer om åk 6 på Lammhults skola →

SALSA: presterar Lammhults skola som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade över förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 11 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 208 p · Faktiskt: 220 p · Avvikelse: +11 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.

Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 208 poäng. Lammhults skola uppnådde 220 poäng — 11 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Lammhults skola

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

81,6 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 10,6 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,9 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
6,9 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +1,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
6,7 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
5,9 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Lammhults skola, Växjö

Lammhults skola är en grundskola (kommunal skola) belägen i Lammhult. Skolan tillhör Växjö kommun.

Skolans meritvärde är 240,3 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 10,6 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 226,7 poäng är meritvärdet högre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 11 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 208 poäng och skolan nådde 220 poäng.

Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2023/24 — från 219,7 till 240,3 poäng, en förbättring med 20,6 poäng.

Lärarbehörigheten är 81,6 %, något över rikssnittet på 73,3 %.

88,6 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram — över rikssnittet på 83,5 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 6,9 och nöjdhet med skolan 5,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Herrgårdsgatan 2, 36030 Lammhult

0472-268305

www.vaxjo.se

Visa på karta

Liknande skolor i Växjö

Skolor i Växjö med liknande meritvärde

Fler skolor i Växjö

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Lammhults skola

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd, Bild, Idrott och hälsa, Musik, Engelska. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Svenska, Moderna språk, Matematik.

Vanliga frågor om Lammhults skola

Vad är meritvärdet på Lammhults skola?

Meritvärdet på Lammhults skola är 240,3 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Lammhults skola placerar sig över rikssnittet med 10,6 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Lammhults skola är behöriga?

På Lammhults skola har 81,6 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Lammhults skola?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Lammhults skola 11 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 208, faktiskt 220 poäng).

Vilken typ av skola är Lammhults skola?

Lammhults skola är en kommunal skola i Växjö (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Lammhults skola?

På Lammhults skola är 88,6 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Lammhults skola?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 6,9 och nöjdhet med skolan 5,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Lammhults skola

← Se alla skolor i Växjö

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →