Betygskartan
Meny

Lerums Gymnasium, skolenhet 2 — gymnasium, betygspoäng 14,8

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Lerum

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Lerums Gymnasium, skolenhet 2 i Lerum är en kommunal gymnasieskola med 4 nationella program (2 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 14,8 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,0 poäng. 96,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

14,8 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 0,9 mot snittet för alla program (oviktat)
96,4 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 14,6 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
94,9 % Behöriga lärare + 17,2 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
320 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (16,7 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (12,7 p).

Högskoleförberedande program (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Teknikprogrammet 14,9 92,7 % 81,4 % 180–248 150
Naturvetenskapsprogrammet 16,7 100,0 % 100,0 % 265–301 70

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Bygg- och anläggningsprogrammet 12,7 – 75,0 % 133–199 90
Försäljnings- och serviceprogrammet – – – – 10
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Lerums Gymnasium, skolenhet 2

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 94,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,9 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
5,9 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
7,7 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Lerums Gymnasium, skolenhet 2, Lerum

Lerums Gymnasium, skolenhet 2 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Lerum.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 14,8 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,9 poäng.

96,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 199 och 301 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,9, studiero 5,9 och nöjdhet med skolan 7,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Alingsåsvägen 9, 44380 Lerum

0302-522060

http://www.lerum.se/gymnasium

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Lerums Gymnasium, skolenhet 2

Närliggande skolor i Lerum

Fler skolor i Lerum

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Lerums Gymnasium, skolenhet 2

Vilka gymnasieprogram finns på Lerums Gymnasium, skolenhet 2?

Lerums Gymnasium, skolenhet 2 erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet).

Vad är betygspoängen på Lerums Gymnasium, skolenhet 2?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Lerums Gymnasium, skolenhet 2 är 14,8 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (16,7 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (12,7 p).

Hur många av eleverna på Lerums Gymnasium, skolenhet 2 blir behöriga till högskolan?

96,4 % av eleverna på Lerums Gymnasium, skolenhet 2 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Lerums Gymnasium, skolenhet 2?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 199 och 301 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Lerums Gymnasium, skolenhet 2 är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 94,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Lerums Gymnasium, skolenhet 2?

Lerums Gymnasium, skolenhet 2 har omkring 320 elever (2025/26).

Mer statistik om Lerums Gymnasium, skolenhet 2

← Se alla skolor i Lerum

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →