Betygskartan
Meny

Luleå gymnasieskola, skolenhet D — gymnasium, betygspoäng 13,0

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Luleå

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Luleå gymnasieskola, skolenhet D är en kommunal gymnasieskola i Luleå med 2 nationella program (2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,0 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,1 poäng. 52,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

13,0 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2022/23–2024/25 -0,9 mot snittet för alla program (oviktat)
52,4 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
52,5 % Behöriga lärare -25,2 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
200 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (13,4 p), lägst VVS- och fastighetsprogrammet (12,6 p).

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Bygg- och anläggningsprogrammet 13,4 52,4 % 70,8 % 183–207 90
VVS- och fastighetsprogrammet 12,6 – 100,0 % 200–227 40
Introduktionsprogram (3)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 40 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 40 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Luleå gymnasieskola, skolenhet D

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 52,5 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,5 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
7,0 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
6,7 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Luleå gymnasieskola, skolenhet D, Luleå

Luleå gymnasieskola, skolenhet D är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Luleå.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,9 poäng.

52,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 207 och 227 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 7,0 och nöjdhet med skolan 6,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2020/21–2022/23.

Kontakt och adress

Repslagargatan 4, 97239 Luleå

0920-453000

http://www.lulea.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Luleå gymnasieskola, skolenhet D

Närliggande skolor i Luleå

Fler skolor i Luleå

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Luleå gymnasieskola, skolenhet D

Vilka gymnasieprogram finns på Luleå gymnasieskola, skolenhet D?

Luleå gymnasieskola, skolenhet D erbjuder 2 nationella program: yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Luleå gymnasieskola, skolenhet D?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Luleå gymnasieskola, skolenhet D är 13,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (13,4 p), lägst VVS- och fastighetsprogrammet (12,6 p).

Hur många av eleverna på Luleå gymnasieskola, skolenhet D blir behöriga till högskolan?

52,4 % av eleverna på Luleå gymnasieskola, skolenhet D är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Luleå gymnasieskola, skolenhet D?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 207 och 227 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Luleå gymnasieskola, skolenhet D är behöriga?

Lärarbehörigheten är 52,5 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Luleå gymnasieskola, skolenhet D?

Luleå gymnasieskola, skolenhet D har omkring 200 elever (2025/26).

Mer statistik om Luleå gymnasieskola, skolenhet D

← Se alla skolor i Luleå

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →