Lunds Montessorigrundskola — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem
Lunds Montessorigrundskola i Lund är en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 286,0 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 9,6 poäng sedan läsåret 2019/20. Nästan samtliga elever (100,0 %) är behöriga till gymnasiets yrkesprogram.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 276,4 | 302,0 | 282,0 | 261,9 | 275,0 | 274,6 | 286,0 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Lunds Montessorigrundskola som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 10 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 265 p · Faktiskt: 275 p · Avvikelse: +10 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 265 poäng. Lunds Montessorigrundskola uppnådde 275 poäng — 10 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Lunds Montessorigrundskola
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
77,2 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 9,8 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Lunds Montessorigrundskola, Lund
Lunds Montessorigrundskola är en grundskola (friskola) belägen i Lund.
Skolans meritvärde är 286,0 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 56,3 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 254,5 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 10 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 265 poäng och skolan nådde 275 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 276,4 till 286,0 poäng, en förbättring med 9,6 poäng.
Lärarbehörigheten är 77,2 %, något över rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är mycket hög — 100,0 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (rikssnitt 83,5 %).
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,9, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 7,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Sankt Lars väg 4, 22270 Lund
Visa på kartaLiknande skolor i Lund
- Stiftelsen BMSL 287,7 p
- Tunaskolan 272,3 p
- Östratornskolan 271,6 p
- Internationella Engelska Skolan Lund 268,2 p
Skolor i Lund med liknande meritvärde
Fler skolor i Lund
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Lunds Montessorigrundskola
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Biologi, Kemi, Samhällskunskap, Geografi, Idrott och hälsa, Religionskunskap, Engelska, Historia, Musik, Hem- och konsumentkunskap, Bild, Slöjd, Teknik, Moderna språk, Svenska, Fysik, Matematik.
Vanliga frågor om Lunds Montessorigrundskola
Vad är meritvärdet på Lunds Montessorigrundskola?
Meritvärdet på Lunds Montessorigrundskola är 286,0 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Lunds Montessorigrundskola placerar sig över rikssnittet med 56,3 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Lunds Montessorigrundskola är behöriga?
På Lunds Montessorigrundskola har 77,2 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Lunds Montessorigrundskola?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Lunds Montessorigrundskola 10 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 265, faktiskt 275 poäng).
Vilken typ av skola är Lunds Montessorigrundskola?
Lunds Montessorigrundskola är en friskola i Lund (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Lunds Montessorigrundskola?
På Lunds Montessorigrundskola är 100,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Lunds Montessorigrundskola?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,9, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 7,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Lunds Montessorigrundskola
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — biologi
- Se alla skolor i Sverige — kemi
- Se alla skolor i Sverige — samhällskunskap
- Skolor i Lund — biologi
- Skolor i Lund — kemi
- Skolor i Lund — samhällskunskap
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →