Magelungens Grundskola Gävle — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 6–9
Magelungens Grundskola Gävle i Gävle är en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 95,8 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 45,1 poäng sedan läsåret 2020/21. Lärarbehörigheten är 45,7 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 140,9 | 122,5 | 100,2 | 101,8 | 118,5 | 95,8 |
SALSA: presterar Magelungens Grundskola Gävle som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Betygskartan har ingen SALSA-analys för den här skolenheten. Skolverket redovisar SALSA bara för skolenheter som har minst 15 elever i årskurs 9 och bakgrundsuppgifter om minst 75 procent av eleverna, så skolor utan årskurs 9 saknar alltid SALSA.
Behöriga lärare på Magelungens Grundskola Gävle
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
45,7 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 5,2 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Magelungens Grundskola Gävle, Gävle
Magelungens Grundskola Gävle är en grundskola (friskola) belägen i Gävle.
Skolans meritvärde är 95,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 133,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 221,1 poäng är meritvärdet lägre.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2020/21 — från 140,9 till 95,8 poäng, en minskning med 45,1 poäng.
Lärarbehörigheten är 45,7 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,5, studiero 5,9 och nöjdhet med skolan 7,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 9,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Tredje tvärgatan 31, 80284 Gävle
Visa på kartaLiknande skolor i Gävle
- Stora Sätraskolan 208,2 p
- Bergby Centralskola 1-9 210,2 p
- Vittra Gävle 210,9 p
- Sofiedalskolan 213,7 p
Skolor i Gävle med liknande meritvärde
Fler skolor i Gävle
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Magelungens Grundskola Gävle
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Hem- och konsumentkunskap, Slöjd, Geografi, Musik, Engelska, Religionskunskap, Svenska, Matematik, Samhällskunskap, Historia.
Vanliga frågor om Magelungens Grundskola Gävle
Vad är meritvärdet på Magelungens Grundskola Gävle?
Meritvärdet på Magelungens Grundskola Gävle är 95,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Magelungens Grundskola Gävle placerar sig under rikssnittet med 133,9 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Magelungens Grundskola Gävle är behöriga?
På Magelungens Grundskola Gävle har 45,7 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vilken typ av skola är Magelungens Grundskola Gävle?
Magelungens Grundskola Gävle är en friskola i Gävle (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Magelungens Grundskola Gävle?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,5, studiero 5,9 och nöjdhet med skolan 7,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 9,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på Magelungens Grundskola Gävle förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på Magelungens Grundskola Gävle var 140,9 poäng läsåret 2020/21 och 95,8 poäng läsåret 2025/26 — en minskning med 45,1 poäng under perioden.
Är Magelungens Grundskola Gävle en kommunal skola eller friskola?
Magelungens Grundskola Gävle är en friskola i Gävle av typen Grundskola.
Mer statistik om Magelungens Grundskola Gävle
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Se alla skolor i Sverige — geografi
- Skolor i Gävle — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Gävle — slöjd
- Skolor i Gävle — geografi
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →