Betygskartan
Meny

Maja Beskowgymnasiet GY1 — gymnasium, betygspoäng 15,1

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Umeå · UMEÅ

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I UMEÅ finns Maja Beskowgymnasiet GY1, en kommunal gymnasieskola, med 6 nationella program (4 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 6 program med redovisat värde) är 15,1 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,4 poäng. 85,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

15,1 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 1,2 mot snittet för alla program (oviktat)
85,0 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 4 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 3,2 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
95,9 % Behöriga lärare + 18,2 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
400 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,1 p), lägst Restaurang- och livsmedelsprogrammet (13,5 p).

Högskoleförberedande program (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 14,2 100,0 % 87,8 % 153–236 130
Teknikprogrammet 15,6 95,8 % 80,0 % 150–238 70
Samhällsvetenskapsprogrammet – – – 173–234 60
Naturvetenskapsprogrammet 17,1 85,0 % 88,2 % 170–273 50

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Restaurang- och livsmedelsprogrammet 13,5 59,1 % 72,7 % 85–193 90
Barn- och fritidsprogrammet – – – 285–285 –
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Maja Beskowgymnasiet GY1

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 95,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,7 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,1 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,7 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Maja Beskowgymnasiet GY1, Umeå

Maja Beskowgymnasiet GY1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i UMEÅ. Skolan tillhör Umeå kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 6 program med redovisat värde) är 15,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,2 poäng.

85,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 193 och 285 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 7,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Fridhemsvägen 8, 90337 UMEÅ

090-161000

http://www.umea.se/maja

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Maja Beskowgymnasiet GY1

Närliggande skolor i Umeå

Fler skolor i Umeå

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Maja Beskowgymnasiet GY1

Vilka gymnasieprogram finns på Maja Beskowgymnasiet GY1?

Maja Beskowgymnasiet GY1 erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Teknikprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Maja Beskowgymnasiet GY1?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Maja Beskowgymnasiet GY1 är 15,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,1 p), lägst Restaurang- och livsmedelsprogrammet (13,5 p).

Hur många av eleverna på Maja Beskowgymnasiet GY1 blir behöriga till högskolan?

85,0 % av eleverna på Maja Beskowgymnasiet GY1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Maja Beskowgymnasiet GY1?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 193 och 285 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Maja Beskowgymnasiet GY1 är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 95,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Maja Beskowgymnasiet GY1?

Maja Beskowgymnasiet GY1 har omkring 400 elever (2025/26).

Mer statistik om Maja Beskowgymnasiet GY1

← Se alla skolor i Umeå

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →