Malmen Montessori — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem
Malmen Montessori i Borås är en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 233,6 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 40,4 poäng sedan läsåret 2019/20. 85,7 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26).
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 274,0 | 268,0 | 244,6 | 227,1 | 235,8 | 232,9 | 233,6 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Malmen Montessori som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).
Förväntat: 232 p · Faktiskt: 236 p · Avvikelse: +4 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 232 poäng. Malmen Montessori uppnådde 236 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Malmen Montessori
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
70,5 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 13,5 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Malmen Montessori, Borås
Malmen Montessori är en grundskola (friskola) belägen i Borås.
Skolans meritvärde är 233,6 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 3,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 218,1 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 232 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 274,0 till 233,6 poäng, en minskning med 40,4 poäng.
Lärarbehörigheten är 70,5 %, i linje med rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 85,7 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,6, studiero 5,7 och nöjdhet med skolan 5,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Katrinebergsgatan 21, 50439 Borås
Visa på kartaLiknande skolor i Borås
- Sandgärdskolan 7-9 235,8 p
- Borås Kristna skola 227,4 p
- Dalsjöskolan 7-9 224,7 p
- Internationella Engelska Skolan Borås 243,1 p
Skolor i Borås med liknande meritvärde
Fler skolor i Borås
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Malmen Montessori
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Engelska, Idrott och hälsa.
Vanliga frågor om Malmen Montessori
Vad är meritvärdet på Malmen Montessori?
Meritvärdet på Malmen Montessori är 233,6 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Malmen Montessori placerar sig över rikssnittet med 3,9 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Malmen Montessori är behöriga?
På Malmen Montessori har 70,5 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Malmen Montessori?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Malmen Montessori i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.
Vilken typ av skola är Malmen Montessori?
Malmen Montessori är en friskola i Borås (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Malmen Montessori?
På Malmen Montessori är 85,7 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Malmen Montessori?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,6, studiero 5,7 och nöjdhet med skolan 5,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Malmen Montessori
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Se alla skolor i Sverige — idrott och hälsa
- Se alla skolor i Sverige — biologi
- Skolor i Borås — engelska
- Skolor i Borås — idrott och hälsa
- Skolor i Borås — biologi
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →