Betygskartan
Meny

Malmö Borgarskola Ro 1 — gymnasium, betygspoäng 14,4

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Malmö

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Malmö Borgarskola Ro 1 i Malmö är en kommunal gymnasieskola med 6 nationella program (3 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram, 1 övrig utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 6 program med redovisat värde) är 14,4 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 85,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

14,4 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 0,5 mot snittet för alla program (oviktat)
85,9 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 4 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 4,1 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
92,0 % Behöriga lärare + 14,3 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
1370 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,8 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (14,3 p).

Högskoleförberedande program (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 14,4 95,9 % 94,3 % 265–285 410
Naturvetenskapsprogrammet 14,8 91,6 % 85,9 % 275–297 270
Samhällsvetenskapsprogrammet 14,3 91,9 % 90,0 % 270–286 180

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Hotell- och turismprogrammet 14,3 – 71,4 % 193–229 200
Försäljnings- och serviceprogrammet 14,3 64,3 % 79,2 % – 30

Övrig utbildning (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
International Baccalaureate (IB) – – – – 270
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 20 elever

Personal, gymnasiet på Malmö Borgarskola Ro 1

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 92,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,2 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,3 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
6,0 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -1,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Malmö Borgarskola Ro 1, Malmö

Malmö Borgarskola Ro 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Malmö.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 6 program med redovisat värde) är 14,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,5 poäng.

85,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 229 och 297 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,2, studiero 6,3 och nöjdhet med skolan 6,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Regementsgatan 36, 21142 Malmö

040-346704

http://www.malmo.se/borgarskolan

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Malmö Borgarskola Ro 1

Närliggande skolor i Malmö

Fler skolor i Malmö

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Malmö Borgarskola Ro 1

Vilka gymnasieprogram finns på Malmö Borgarskola Ro 1?

Malmö Borgarskola Ro 1 erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Hotell- och turismprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet); övrig utbildning (International Baccalaureate (IB)).

Vad är betygspoängen på Malmö Borgarskola Ro 1?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Malmö Borgarskola Ro 1 är 14,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,8 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (14,3 p).

Hur många av eleverna på Malmö Borgarskola Ro 1 blir behöriga till högskolan?

85,9 % av eleverna på Malmö Borgarskola Ro 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Malmö Borgarskola Ro 1?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 229 och 297 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Malmö Borgarskola Ro 1 är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 92,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Malmö Borgarskola Ro 1?

Malmö Borgarskola Ro 1 har omkring 1370 elever (2025/26).

Mer statistik om Malmö Borgarskola Ro 1

← Se alla skolor i Malmö

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →