Betygskartan
Meny

Malmö Montessoriskola — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Malmö

Grundskola Friskola

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Malmö finns Malmö Montessoriskola, en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 275,2 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 7,2 poäng sedan läsåret 2019/20. Nästan samtliga elever (100,0 %) är behöriga till gymnasiets yrkesprogram. Lärarbehörigheten är hög — 78,9 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.

275,2 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 +45,5 mot rikssnittet +39,7 mot kommunsnittet
78,9 % Behöriga lärare + 5,6 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 275,2 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.

100,0 % Yrkesprogram (YR)
100,0 % Estetiska (ES)
100,0 % SA / EK / HU
100,0 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

15,8 NP Svenska
16,2 NP Matematik
18,1 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓7,2 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
282,4275,3276,7268,7247,1262,8275,2

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).

~100 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2024/25) Skolverket redovisar ~100 % när bara enstaka elever saknar godkänt betyg, för att ingen enskild elev ska kunna identifieras.
34 Elever i åk 6 med betyg (2024/25)

Mer om åk 6 på Malmö Montessoriskola →

SALSA: presterar Malmö Montessoriskola som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade som förväntat 2023/24SALSA ?

Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).

Förväntat: 254 p · Faktiskt: 247 p · Avvikelse: -7 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 254 poäng. Malmö Montessoriskola uppnådde 247 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Malmö Montessoriskola

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

78,9 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 11,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,6 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,8)
5,1 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,7)
8,0 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +1,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,7)
6,0 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,9)

Sammanfattning — Malmö Montessoriskola, Malmö

Malmö Montessoriskola är en grundskola (friskola) belägen i Malmö.

Skolans meritvärde är 275,2 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 45,5 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 235,5 poäng är meritvärdet högre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 254 poäng.

Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 282,4 till 275,2 poäng, en minskning med 7,2 poäng.

Lärarbehörigheten är 78,9 %, något över rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är mycket hög — 100,0 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (rikssnitt 83,5 %).

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,6, studiero 5,1 och nöjdhet med skolan 6,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Backåkersvägen 3, 21764 Malmö

040-988890

http://www.montessoriskolan.com

Visa på karta

Liknande skolor i Malmö

Skolor i Malmö med liknande meritvärde

Fler skolor i Malmö

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Malmö Montessoriskola

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Idrott och hälsa, Musik, Engelska, Hem- och konsumentkunskap, Slöjd, Teknik, Bild, Biologi, Historia, Geografi, Kemi, Moderna språk, Svenska, Religionskunskap, Samhällskunskap.

Vanliga frågor om Malmö Montessoriskola

Vad är meritvärdet på Malmö Montessoriskola?

Meritvärdet på Malmö Montessoriskola är 275,2 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Malmö Montessoriskola placerar sig över rikssnittet med 45,5 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Malmö Montessoriskola är behöriga?

På Malmö Montessoriskola har 78,9 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Malmö Montessoriskola?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Malmö Montessoriskola i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.

Vilken typ av skola är Malmö Montessoriskola?

Malmö Montessoriskola är en friskola i Malmö (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Malmö Montessoriskola?

På Malmö Montessoriskola är 100,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Malmö Montessoriskola?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,6, studiero 5,1 och nöjdhet med skolan 6,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Malmö Montessoriskola

← Se alla skolor i Malmö

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →