Manhemsskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9
I Kalix finns Manhemsskolan, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 214,3 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 9,5 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 77,0 %, vilket är under rikssnittet.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 223,8 | 227,4 | 224,5 | 222,2 | 218,4 | 204,4 | 214,3 |
SALSA: presterar Manhemsskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).
Förväntat: 228 p · Faktiskt: 218 p · Avvikelse: -9 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 228 poäng. Manhemsskolan uppnådde 218 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Manhemsskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
71,9 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 9,9 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Manhemsskolan, Kalix
Manhemsskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Kalix.
Skolans meritvärde är 214,3 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 15,4 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 215,3 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 228 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 223,8 till 214,3 poäng, en minskning med 9,5 poäng.
Lärarbehörigheten är 71,9 %, i linje med rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 77,0 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,0, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 5,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Centrumvägen 53, 95232 Kalix
Visa på kartaSkolor nära Manhemsskolan
Närliggande skolor i Kalix
Fler skolor i Kalix
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Manhemsskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Bild. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Geografi, Religionskunskap, Svenska, Teknik, Biologi, Samhällskunskap, Fysik, Kemi, Matematik, Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Manhemsskolan
Vad är meritvärdet på Manhemsskolan?
Meritvärdet på Manhemsskolan är 214,3 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Manhemsskolan placerar sig under rikssnittet med 15,4 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Manhemsskolan är behöriga?
På Manhemsskolan har 71,9 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Manhemsskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Manhemsskolan i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.
Vilken typ av skola är Manhemsskolan?
Manhemsskolan är en kommunal skola i Kalix (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Manhemsskolan?
På Manhemsskolan är 77,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Manhemsskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,0, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 5,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Manhemsskolan
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →