Betygskartan
Meny

Mediateknikerutbildningen, MTU — gymnasium, betygspoäng 15,1

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Linköping

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Linköping finns Mediateknikerutbildningen, MTU, en fristående gymnasieskola, med 3 nationella program (2 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 15,1 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng. 92,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

15,1 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 1,2 mot snittet för alla program (oviktat)
92,7 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 10,9 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
65,6 % Behöriga lärare -12,1 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
140 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Estetiska programmet (15,5 p), lägst El- och energiprogrammet (14,7 p).

Högskoleförberedande program (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Estetiska programmet 15,5 90,9 % 77,3 % 135–216 60
Samhällsvetenskapsprogrammet – – – 133–238 30

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
El- och energiprogrammet 14,7 94,4 % 90,0 % 178–207 40
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 20 elever

Personal, gymnasiet på Mediateknikerutbildningen, MTU

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 65,6 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,5 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +1,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
8,9 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +2,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
9,5 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +2,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Mediateknikerutbildningen, MTU, Linköping

Mediateknikerutbildningen, MTU är ett gymnasium (friskola) belägen i Linköping.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 15,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,2 poäng.

92,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 207 och 238 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,5, studiero 8,9 och nöjdhet med skolan 9,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Storgatan 3, 58223 Linköping

013-310210

http://www.mtu.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Mediateknikerutbildningen, MTU

Närliggande skolor i Linköping

Fler skolor i Linköping

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Mediateknikerutbildningen, MTU

Vilka gymnasieprogram finns på Mediateknikerutbildningen, MTU?

Mediateknikerutbildningen, MTU erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Estetiska programmet, Samhällsvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet).

Vad är betygspoängen på Mediateknikerutbildningen, MTU?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Mediateknikerutbildningen, MTU är 15,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Estetiska programmet (15,5 p), lägst El- och energiprogrammet (14,7 p).

Hur många av eleverna på Mediateknikerutbildningen, MTU blir behöriga till högskolan?

92,7 % av eleverna på Mediateknikerutbildningen, MTU är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Mediateknikerutbildningen, MTU?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 207 och 238 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Mediateknikerutbildningen, MTU är behöriga?

Lärarbehörigheten är 65,6 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Mediateknikerutbildningen, MTU?

Mediateknikerutbildningen, MTU har omkring 140 elever (2025/26).

Mer statistik om Mediateknikerutbildningen, MTU

← Se alla skolor i Linköping

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →