Betygskartan
Meny

Munkegärdeskolan — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Kungälv

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Munkegärdeskolan är en kommunal skola (grundskola) i Kungälv med ett meritvärde på 199,8 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 23,8 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 66,0 %, vilket är under rikssnittet.

199,8 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -29,9 mot rikssnittet -29,5 mot kommunsnittet
69,4 % Behöriga lärare -3,9 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 199,8 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

66,0 % Yrkesprogram (YR)
66,0 % Estetiska (ES)
66,0 % SA / EK / HU
63,3 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

12,2 NP Svenska
10,5 NP Matematik
14,2 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓23,8 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
223,6217,3219,8223,3220,6212,6199,8

SALSA: presterar Munkegärdeskolan som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade under förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 14 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 235 p · Faktiskt: 221 p · Avvikelse: -14 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 235 poäng. Munkegärdeskolan uppnådde 221 poäng — 14 poäng under förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Munkegärdeskolan

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

69,4 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 11,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,8 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
5,9 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
3,9 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -2,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
5,6 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Munkegärdeskolan, Kungälv

Munkegärdeskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Kungälv.

Skolans meritvärde är 199,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 29,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 229,3 poäng är meritvärdet lägre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 14 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 235 poäng och skolan nådde 221 poäng.

Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 223,6 till 199,8 poäng, en minskning med 23,8 poäng.

Lärarbehörigheten på 69,4 % är något under rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är 66,0 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,8, studiero 5,9 och nöjdhet med skolan 5,6. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 3,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Räfsalsvägen 7, 44242 Kungälv

0303-239702

http://www.kungalv.se

Visa på karta

Liknande skolor i Kungälv

Skolor i Kungälv med liknande meritvärde

Fler skolor i Kungälv

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Munkegärdeskolan

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Idrott och hälsa, Engelska, Historia, Religionskunskap, Geografi, Teknik, Musik, Fysik, Biologi, Svenska, Kemi, Matematik.

Vanliga frågor om Munkegärdeskolan

Vad är meritvärdet på Munkegärdeskolan?

Meritvärdet på Munkegärdeskolan är 199,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Munkegärdeskolan placerar sig under rikssnittet med 29,9 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Munkegärdeskolan är behöriga?

På Munkegärdeskolan har 69,4 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Munkegärdeskolan?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Munkegärdeskolan 14 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 235, faktiskt 221 poäng).

Vilken typ av skola är Munkegärdeskolan?

Munkegärdeskolan är en kommunal skola i Kungälv (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Munkegärdeskolan?

På Munkegärdeskolan är 66,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Munkegärdeskolan?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,8, studiero 5,9 och nöjdhet med skolan 5,6. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 3,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Munkegärdeskolan

← Se alla skolor i Kungälv

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →