Betygskartan
Meny

Noretskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Mora

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Mora finns Noretskolan 7-9, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 217,8 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 7,2 poäng sedan läsåret 2019/20. 87,8 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26).

217,8 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -11,9 mot rikssnittet +4,8 mot kommunsnittet
69,8 % Behöriga lärare -3,5 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 217,8 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

87,8 % Yrkesprogram (YR)
86,1 % Estetiska (ES)
85,2 % SA / EK / HU
86,1 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

12,3 NP Svenska
9,4 NP Matematik
15,8 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓7,2 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
225,0220,7219,1225,3216,8214,9217,8

SALSA: presterar Noretskolan 7-9 som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade under förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 15 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 232 p · Faktiskt: 217 p · Avvikelse: -15 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Noretskolan 7-9 ligger 15 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 232 poäng och skolan nådde 217 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Noretskolan 7-9

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

69,8 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 11,0 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,2 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,8)
5,4 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,7)
6,2 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,7)
5,3 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,9)

Sammanfattning — Noretskolan 7-9, Mora

Noretskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Mora.

Skolans meritvärde är 217,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 11,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 213,0 poäng är meritvärdet högre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 15 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 232 poäng och skolan nådde 217 poäng.

Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 225,0 till 217,8 poäng, en minskning med 7,2 poäng.

Lärarbehörigheten på 69,8 % är något under rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är 87,8 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,2, studiero 5,4 och nöjdhet med skolan 5,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Norebergsvägen 40, 79250 Mora

0250-26733

http://www.mora.se

Visa på karta

Skolor nära Noretskolan 7-9

Närliggande skolor i Mora

Fler skolor i Mora

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Noretskolan 7-9

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Engelska. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Religionskunskap, Historia, Geografi, Samhällskunskap, Matematik.

Vanliga frågor om Noretskolan 7-9

Vad är meritvärdet på Noretskolan 7-9?

Meritvärdet på Noretskolan 7-9 är 217,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Noretskolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 11,9 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Noretskolan 7-9 är behöriga?

På Noretskolan 7-9 har 69,8 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Noretskolan 7-9?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Noretskolan 7-9 15 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 232, faktiskt 217 poäng).

Vilken typ av skola är Noretskolan 7-9?

Noretskolan 7-9 är en kommunal skola i Mora (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Noretskolan 7-9?

På Noretskolan 7-9 är 87,8 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Noretskolan 7-9?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,2, studiero 5,4 och nöjdhet med skolan 5,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Noretskolan 7-9

← Se alla skolor i Mora

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →