Norrevångsskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9
Norrevångsskolan 7-9 är en kommunal skola (grundskola) i Eslöv med ett meritvärde på 222,4 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 7,2 poäng sedan läsåret 2019/20. 83,2 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är hög — 85,2 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 229,6 | 238,8 | 213,7 | 211,6 | 211,3 | 226,6 | 222,4 |
SALSA: presterar Norrevångsskolan 7-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 14 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 225 p · Faktiskt: 211 p · Avvikelse: -14 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 225 poäng. Norrevångsskolan 7-9 uppnådde 211 poäng — 14 poäng under förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Norrevångsskolan 7-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Lärarbehörigheten på Norrevångsskolan 7-9 är hög: 85,2 % jämfört med rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 13,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Norrevångsskolan 7-9, Eslöv
Norrevångsskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Eslöv.
Skolans meritvärde är 222,4 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 7,3 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 222,0 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 14 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 225 poäng och skolan nådde 211 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 229,6 till 222,4 poäng, en minskning med 7,2 poäng.
Lärarbehörigheten på skolan är hög — 85,2 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, är legitimerade och behöriga, att jämföra med rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 83,2 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,5, studiero 5,5 och nöjdhet med skolan 6,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Onsjövägen 1A, 24134 Eslöv
Visa på kartaSkolor nära Norrevångsskolan 7-9
Närliggande skolor i Eslöv
Fler skolor i Eslöv
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Norrevångsskolan 7-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd, Idrott och hälsa. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Fysik, Kemi, Matematik, Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Norrevångsskolan 7-9
Vad är meritvärdet på Norrevångsskolan 7-9?
Meritvärdet på Norrevångsskolan 7-9 är 222,4 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Norrevångsskolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 7,3 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Norrevångsskolan 7-9 är behöriga?
På Norrevångsskolan 7-9 har 85,2 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Norrevångsskolan 7-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Norrevångsskolan 7-9 14 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 225, faktiskt 211 poäng).
Vilken typ av skola är Norrevångsskolan 7-9?
Norrevångsskolan 7-9 är en kommunal skola i Eslöv (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Norrevångsskolan 7-9?
På Norrevångsskolan 7-9 är 83,2 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Norrevångsskolan 7-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,5, studiero 5,5 och nöjdhet med skolan 6,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Norrevångsskolan 7-9
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Se alla skolor i Sverige — idrott och hälsa
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Skolor i Eslöv — slöjd
- Skolor i Eslöv — idrott och hälsa
- Skolor i Eslöv — bild
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →