Norrköpings Lärlingsgymnasium 1 — gymnasium, betygspoäng 13,2
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Norrköping finns Norrköpings Lärlingsgymnasium 1, en kommunal gymnasieskola, med 8 nationella program (8 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 8 program med redovisat värde) är 13,2 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (14,5 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (12,2 p).
Yrkesprogram (8)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljnings- och serviceprogrammet | 12,3 | – | – | 100–195 | 40 |
| Barn- och fritidsprogrammet | 12,2 | – | – | 83–156 | 30 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 13,9 | – | – | 105–193 | 30 |
| Frisör- och stylistprogrammet | – | – | – | 113–175 | 10 |
| Hotell- och turismprogrammet | – | – | – | 125–188 | 10 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 14,5 | – | 80,0 % | – | – |
| Hantverksprogrammet | – | – | – | – | – |
| VVS- och fastighetsprogrammet | – | – | – | – | – |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 40 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
Personal, gymnasiet på Norrköpings Lärlingsgymnasium 1
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
73,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Norrköpings Lärlingsgymnasium 1, Norrköping
Norrköpings Lärlingsgymnasium 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Norrköping.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 8 program med redovisat värde) är 13,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 156 och 195 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,2, studiero 5,9 och nöjdhet med skolan 6,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Värdshusgatan 1, 60233 Norrköping
Visa på kartaGymnasieskolor nära Norrköpings Lärlingsgymnasium 1
- Norrköpings lärlingsgymnasium 2
- Ebersteinska gymnasiet 6
- Ebersteinska gymnasiet 7
- Ebersteinska gymnasiet 4
Närliggande skolor i Norrköping
Fler skolor i Norrköping
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Norrköpings Lärlingsgymnasium 1
Vilka gymnasieprogram finns på Norrköpings Lärlingsgymnasium 1?
Norrköpings Lärlingsgymnasium 1 erbjuder 8 nationella program: yrkesprogram (Försäljnings- och serviceprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Hotell- och turismprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Hantverksprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Norrköpings Lärlingsgymnasium 1?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Norrköpings Lärlingsgymnasium 1 är 13,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (14,5 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (12,2 p).
Hur höga är antagningspoängen till Norrköpings Lärlingsgymnasium 1?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 156 och 195 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Norrköpings Lärlingsgymnasium 1 är behöriga?
73,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Norrköpings Lärlingsgymnasium 1?
Norrköpings Lärlingsgymnasium 1 har omkring 170 elever (2025/26).
Vilken typ av skola är Norrköpings Lärlingsgymnasium 1?
Norrköpings Lärlingsgymnasium 1 är en kommunal skola i Norrköping (Gymnasium).
Mer statistik om Norrköpings Lärlingsgymnasium 1
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →