NTI Gymnasiet Karlstad — gymnasium, betygspoäng 13,2
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
NTI Gymnasiet Karlstad i Karlstad är en fristående gymnasieskola med 3 nationella program (2 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,2 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 83,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (14,0 p), lägst Estetiska programmet (12,6 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 12,9 | 82,4 % | 61,9 % | 148–223 | 50 |
| Estetiska programmet | 12,6 | 84,6 % | – | 150–194 | 40 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 14,0 | – | 75,9 % | 118–172 | 60 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på NTI Gymnasiet Karlstad
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
71,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — NTI Gymnasiet Karlstad, Karlstad
NTI Gymnasiet Karlstad är ett gymnasium (friskola) belägen i Karlstad.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.
83,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 172 och 223 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,2, studiero 5,5 och nöjdhet med skolan 6,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Orrholmsgatan 4, 65215 Karlstad
Visa på kartaGymnasieskolor nära NTI Gymnasiet Karlstad
Närliggande skolor i Karlstad
Fler skolor i Karlstad
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om NTI Gymnasiet Karlstad
Vilka gymnasieprogram finns på NTI Gymnasiet Karlstad?
NTI Gymnasiet Karlstad erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet).
Vad är betygspoängen på NTI Gymnasiet Karlstad?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på NTI Gymnasiet Karlstad är 13,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (14,0 p), lägst Estetiska programmet (12,6 p).
Hur många av eleverna på NTI Gymnasiet Karlstad blir behöriga till högskolan?
83,5 % av eleverna på NTI Gymnasiet Karlstad är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till NTI Gymnasiet Karlstad?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 172 och 223 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på NTI Gymnasiet Karlstad är behöriga?
71,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på NTI Gymnasiet Karlstad?
NTI Gymnasiet Karlstad har omkring 160 elever (2025/26).
Mer statistik om NTI Gymnasiet Karlstad
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →