Betygskartan
Meny

NTI Gymnasiet Malmö — gymnasium, betygspoäng 13,4

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Malmö

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

NTI Gymnasiet Malmö i Malmö är en fristående gymnasieskola med 2 nationella program (1 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,4 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 67,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

13,4 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -0,5 mot snittet för alla program (oviktat)
67,8 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. -14,0 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
78,9 % Behöriga lärare + 1,2 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
220 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (13,9 p), lägst El- och energiprogrammet (12,9 p).

Högskoleförberedande program (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Teknikprogrammet 13,9 84,0 % 62,1 % 168–221 70

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
El- och energiprogrammet 12,9 51,6 % 57,5 % 118–183 140

Personal, gymnasiet på NTI Gymnasiet Malmö

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

78,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,7 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
4,5 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -1,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
5,4 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -1,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — NTI Gymnasiet Malmö, Malmö

NTI Gymnasiet Malmö är ett gymnasium (friskola) belägen i Malmö.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,5 poäng.

67,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 183 och 221 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,7, studiero 4,5 och nöjdhet med skolan 5,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Malmborgsgatan 4, 21138 Malmö

040-6641660

http://www.ntigymnasiet.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära NTI Gymnasiet Malmö

Närliggande skolor i Malmö

Fler skolor i Malmö

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om NTI Gymnasiet Malmö

Vilka gymnasieprogram finns på NTI Gymnasiet Malmö?

NTI Gymnasiet Malmö erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet).

Vad är betygspoängen på NTI Gymnasiet Malmö?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på NTI Gymnasiet Malmö är 13,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (13,9 p), lägst El- och energiprogrammet (12,9 p).

Hur många av eleverna på NTI Gymnasiet Malmö blir behöriga till högskolan?

67,8 % av eleverna på NTI Gymnasiet Malmö är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till NTI Gymnasiet Malmö?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 183 och 221 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på NTI Gymnasiet Malmö är behöriga?

78,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på NTI Gymnasiet Malmö?

NTI Gymnasiet Malmö har omkring 220 elever (2025/26).

Mer statistik om NTI Gymnasiet Malmö

← Se alla skolor i Malmö

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →